Caltha palustris var. alba

Caltha palustrisvar. alba

blatouch bahennívar. alba

Caltha palustris je domácí na většině území severní polokoule - v Evropě, v Asii a Severní Americe. Je domácí i v ČR, hojně se vyskytuje podél potoků. Roste v bažinách, mokřadech, vlhkých lužních lesích nebo podél potoků i stojatých vod.

Blatouch bahenní je bujně rostoucí trvalka s dlouhými, dutými, poléhavými lodyhami, které mohou v nodech zakořeňovat. Vytváří trsy tmavě zelených, lesklých, téměř kulatých či ledvinovitých, vroubkovaných listů, které mohou mít až 25 cm v průměru. Od března do května (podle počasí) vykvétají na olistěných stoncích zářivě zlatožluté, až 5 cm široké květy s pěti (výjimečně i více) okvětními plátky. Rostlina může být velmi proměnlivá, jen v ČR rozlišují botanici 4 poddruhy (subsp.).

Nejlépe se mu daří ve vlhkých, nevysychajících půdách bohatých na živiny. Vyhovuje mu plné slunce i lehký polostín, ale půda nesmí vyschnout, jinak ze stresu může trpět padlím. Hodí se na okraj vodních toků nebo jezírek či do trvale vlhkých bažinatých zón.

var. alba kvete bílými květy se žlutým středem obvykle o 2 týdny dříve než původní druh. Má kompaktnější habitus, dosahuje obvykle jen kolem 20 cm výšky. Může být náchylný na pozdní jarní mrazíky.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda vlhká a vodní plochy či jejich okraje

Stanovištní okruhy: FR3, FR2, GR2, GR3, WR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 15 - 20 cm

Šířka: 30 - 50 cm

Květy bílé se žlutým středem.

Doba kvetení: duben až květen

Listy leskle tmavě zelené.

Habitus trsovitý, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Přírodní zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>