Camassia quamash

Camassia quamash

ladoník

.Camassia quamash pochází z východního pobřeží Severní Ameriky, kde ji lze nalézt na jihu kanadské Alberty a Britské Kolumbie, dále sahá až po sever amerických států Kalifornie a Utah. Nejčastěji roste v bažinatých loukách nebo vlhkých jehličnatých lesích od pobřeží až po nadmořské výšky 2300 m.n.m. Druh je velmi variabilní a je popsáno 9 různých forem.

Camassia quamash je nejmenším druhem ze všech zahradnicky pěstovaných. Obvykle dosahuje výšky okolo 40 cm, ale v humózních a vlhkých půdách v přírodě může dorůstat až 80 cm. Úzké, čárkovité listy vytváří malý trs, z něhož vyrůstá neolistěná lodyha nesoucí terminální hroznovité květenství. Tmavě fialovomodré květy připomínají svým otevřeným tvarem hvězdičky, které mají 3-6 cm v průměru a výrazné žluté tyčinky. Kvete v průběhu května a začátkem června. V kvetení se obvykle potká s pozdními narcisy jako Narcissus poeticus nebo petrklíči Primula veris. Menší násada květů může být způsobena příliš chladným předešlým rokem.

Camassia quamash se ze všech ladoníků nejvíce hodí pro zplanění v trávě (louce), a to díky tenkým nenápadným listům. Nejlepší je výsadba ve velkých plochách. Listy zatahují během června a koncem července také dozrávají semena. Tehdy je vhodné luční porost poprvé pokosit. Pro trvalkové záhony může být tento druh příliš bujně rostoucí s nevýrazným kvetením.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 40 - 45 cm

Šířka: 25 - 30 cm

Květy fialovomodré.

Doba kvetení: květen až červen

Listy svěže zelené.

Habitus vzpřímený/vertikály, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Přírodní zahrada