Centaurea montana

chrpa horská

Centaurea montana pochází, jak její název napovídá, z horských oblastí jižní až střední Evropy (od Španělska, přes Francii až po Německo). U nás je původní areál výskytu jen na Šumavě a v Novohradských horách, patří mezi silně ohrožený druh naší květeny (C2r). Avšak ve zbytku republiky v podhorských oblastech zplaňuje. Přirozeně roste na horských loukách, na lesních mýtinách a okrajích křovin.

Chrpa horská vytváří velmi vytrvalý trs, ze kterého vyrůstají přímé, jemně plstnaté lodyhy dosahující výšky 30 - 70 cm. Trsy se rozšiřují velmi pomalu krátkými podzemními výběžky. Listy jsou kopinaté až elipčité, protáhlé a také jemně plstnaté. Květenství (úbor) je složeno z trubkovitých květů, jazykovité chybí, krajní květy mají sytě modrou korunu (vypadá jako jazykovité květy dokola) a vnitřní květy mají korunu růžovou až fialovou (vypadá jako terč). Kvete v červnu až srpnu.

Centaurea montana vyžaduje živnou humózní půdu, nejlépe na plném slunci. Protože přirozeně roste v podhorských oblastech, vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost a chladnější místo, které se v létě nepřehřívá. Po odkvětu se doporučuje celý trs seříznout, aby se tolik nerozklesával (není pak příliš vzhledný) a občas kvete i v druhé vlně. Můžeme používat k řezu do vázy, vydrží asi 1 týden.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, GR1, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trvalky

Výška: 40 - 70 cm

Šířka: 30 - 50 cm

Květy modré s fialovým středem.

Doba kvetení: červen až srpen

Listy středně zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Okraj keřových výsadeb
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>