Cephalaria gigantea

Cephalaria gigantea

hlavatka obrovská

Cephalaria gigantea pochází z oblasti Kavkazu a severního Turecka, kde roste podél potoků, na vlhkých horských loukách a skalnatých stráních v nadmořských výškách do 2600 metrů nad mořem.

Hlavatka obrovská je vskutku obrovská trvalka, která může v přírodě dosahovat výšky až přes tři metry, v kultuře pak běžně dorůstá 2 až 2,5 metru. Až půl metru dlouhé listy jsou dělené. Hrubě zubaté, kopinaté, svěže zelené lístky vyrůstají vstřícně. Pevné, otevřeně větvené stonky jsou v horní polovině neolistěné a nesou světle pastelově žlutá květenství se zelenavým středem ještě neotevřených poupat. Strboul, jak se typ květenství nazývá, měří v průměru až 6 cm.

Cephalaria gigantea poroste ve většině dobrých půd, ale ocení zejména lehce vlhkou, dobře propustnou a na živiny bohatou zahradní zeminu. Daří se jí na plném slunci i v mírném polostínu. V chráněnějších podmínkách nevyžaduje žádnou oporu, stonky jsou dostatečně pevné, avšak na exponovaných stanovištích může vyvázání k opoře potřebovat. Její vzdušný habitus se dobře kombinuje s vysokými okrasnými trávami na pozadí trvalkového záhonu. Hodí se k řezu do vázy a v zahradě láká všechny druhy opylovačů. Pro kompaktnější vzrůst lze na přelomu května a června zaštípnout výhony.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 180 - 220 cm

Šířka: 60 - 100 cm

Květy světle pastelově žluté.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý, vzdušný /rozevlátý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>