Cirsium rivulare 'Atropurpureum'

pcháč potoční 'Atropurpureum'

čeleď: Asteraceae

Cirsium rivulare se v přírodě vyskytuje na vlhkých, slunných loukách, nejčastěji na kyselých půdách, ve střední Evropě až na západ Ruska. Rostlina vytváří velké trsy, které se šíří krátkými oddenky. Až 150 cm vysoké, řídce olistěné stonky nesou v průměru 3 – 4 cm velké, purpurové květy, které vyrůstají na stonku jednotlivě nebo ve shluku 2 – 3 od června do července. Listy jsou okolo 45 cm dlouhé, po okrajích pichlavé, svrchu tmavě zelené a na spodní straně bílošedě ochlupené.

Cirsium rivulare se díky své výšce hodí do pozadí či střední partie perenového záhonu, kde se dá skvěle kombinovat například s trávami. K velké násadě květů potřebuje slunné stanoviště, ale daří se mu i v lehkém polostínu. Nejlépe prospívá v písčitých, kyselejších půdách na vlhčích místech v zahradě.

'Atropurpureum' je v zahradách nejběžněji používaný kultivar Cirsium rivulare. V době květu (červen – červenec) může dosahovat výšky až 150 cm. Kulaté, jasně barevné květy se vznášejí jako kuličky na stoncích a ozvláštní pozadí každého záhonu, zvlášť dobře vyniknou na pozadí světlé pastelové zdi či dřevěné kůlny. Pěkná je kombinace Cirsium rivulare 'Atropurpureum' se vzdušným habitem trav či barevně hravá kombinace s jasně limetkovými druhy Euphorbia.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 100 - 150 cm

Šířka: 65 - 80 cm

Květy sytě zářivě vínové až purpurové podle stanoviště.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy svrchu zelené, na spodní straně našedivělé, díky chloupkům.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Ke zplanění
  • Moderní design
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>