Cirsium rivulare 'Frosted Magic'

pcháč potoční 'Frosted Magic'

čeleď: Asteraceae

syn. Cirsium rivulare 'Loweir'

Cirsium rivulare se v přírodě vyskytuje na vlhkých, slunných loukách, nejčastěji na kyselých půdách, ve střední Evropě až na západ Ruska. Rostlina vytváří velké trsy, které se šíří krátkými oddenky. Až 150 cm vysoké, řídce olistěné stonky nesou v průměru 3 – 4 cm velké, purpurové květy, které vyrůstají na stonku jednotlivě nebo ve shluku 2 – 3 od června do července. Listy jsou okolo 45 cm dlouhé, po okrajích pichlavé, svrchu tmavě zelené a na spodní straně bílošedě ochlupené.

Cirsium rivulare se díky své výšce hodí do pozadí či střední partie perenového záhonu, kde se dá skvěle kombinovat například s trávami. K velké násadě květů potřebuje slunné stanoviště, ale daří se mu i v lehkém polostínu. Nejlépe prospívá v písčitých, kyselejších půdách na vlhčích místech v zahradě.

'Frosted Magic' byl poprvé představen na výstavě Chelsea Flower Show v Londýně v roce 2016. Kultivar 'Frosted Magic' (někdy označován jako 'Lowcir') kvete krémově bílými, typicky bodlákovitými květy. Habitus je o něco kompaktnější než u původního druhu, dosahuje okolo 120 cm.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 100 - 120 cm

Šířka: 60 - 80 cm

Květy krémově bílé.

Doba kvetení: červen až srpen

Listy svrchu zelené, na spodní straně našedivělé, díky chloupkům.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Ke zplanění
  • Moderní design
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>