Convallaria majalis Albostriata

Convallaria majalis 'Albostriata'

konvalinka vonná 'Albostriata'

Convallaria majalis se vyskytuje téměř v celé Evropě a severní Asii, byla také zavlečena do Severní Ameriky. V ČR se jedná o běžný druh. Roste ve světlých lesích, v křovinách i horských loukách, především na humóznějších půdách na vápencích (zásadité podloží).

Konvalinka vonná má plazivý oddenek na povrchu půdy pod vrstvou opadanky, kterým se vytrvale rozrůstá. Na lodyze vyrůstají 1 až 4 listy, Ze spodních listů vyrůstá květenství, které je z velké části schované mezi listy. Jednostranný hrozen nese až 12 nádherně vonících, bílých květů. Kvete od května do června. Dosahuje výšky okolo 20 cm. plodem jsou výrazně červené bobule jako korálky. Celá rostlina je značně jedovatá.

Convallaria majalis se nejlépe daří na živných půdách v polostínu. V ideálních podmínkách může být až příliš invazivní a rozrůstavá. Dobře roste i na stinnějších místech. Na slunci poroste v případě, že letní měsíce jsou mírné, vlhčí a půda nikdy úplně nevysychá. Je cennou půdopokryvnou rostlinou.

'Albostriata' je panašovaný kultivar, jehož listy mají tenké krémově bílé až žlutobílé podélné pruhy. Květy jsou čistě bílé.

Nároky na pěstování

Slunce až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky, Hajničky

Výška: 10 - 30 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: květen až červen

Listy svěže zelené s krémově bílými pruhy.

Habitus půdopokryvný, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Okrasné listem
  • Okrasné plodem
  • Podrostové výsadby
  • Půdopokryvné trvalky
  • Vonné trvalky