Corydalis cava

Corydalis cava

dymnivka dutá

Corydalis cava roste ve střední a východní Evropě, částečně zasahuje i na jih a do jihozápadní Asie. V ČR ji najdeme velmi často v přírodě. Roste ve vlhkých lužních lesích, na humózních půdách ve smíšených listnatých lesích. Najdeme ji v nížinách i podhůří.

Dymnivka dutá, jak český název napovídá, má dutou podzemní hlízu. Z ní vyrůstá přímá dužnatá lodyha, která nese hroznovité květenství. Dosahuje výšky okolo 40 cm. Květy jsou bílé nebo růžovočervené, často můžeme vidět obě varianty rostoucí pohromadě. V květenství jsou listeny, které jsou celokrajné, tím se liší od podobného druhu Corydalis solida, který má listeny dvoj- až trojlaločné. Listy jsou modrozelené, dlouze řapíkaté a dvakrát dělené, takže vytváří jemnou sukničku pod krásným květenstvím. Kvete před olistěním stromů od března do začátku května. Plodem je tobolka a semena mají "masíčka", která lákají mravence, jež je roznášejí.

Corydalis cava vyžaduje humózní, na jaře vlhčí půdy na slunci či v polostínu. V letních měsících pak potřebuje spíše sušší podmínky. V mírnějších klimatech není úplně spolehlivá, jelikož trpí na hniloby hlíz. Rostliny a především hlízy obsahují jedovaté alkaloidy, které se využívali pro tlumení nervových onemocnění a duševních poruchách.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: GR2, G2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloby cibulí a hlíz

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Hlíznaté rostliny, Trvalky

Výška: 20 - 50 cm

Šířka: 20 - 35 cm

Květy bílé nebo červené.

Doba kvetení: březen až květen

Listy modrozelené.

Habitus půdopokryvný

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
  • Půdopokryvné trvalky