Crocosmia x crocosmiiflora Norwich Canary

Crocosmia × crocosmiiflora 'Norwich Canary'

montbrécie 'Norwich Canary'

Crocosmia × crocosmiiflora je kříženec mezi Crocosmia pottsii a Crocosmia aurea, který byl poprvé vyšlechtěn již v roce 1880 ve Francii. Původní druhy pochází z východní části jižní Afriky, kde běžně rostou podél potoků v mírném polostínu.

Montbrécie vytváří podzemní zásobní hlízu, ze které vyrůstá hustý trs mečovitých, úzkých, sytě zelených listů. Nové podzemní hlízky přirůstají směrem k povrchu a starší se zanořují hlouběji. Na rozvětvených květních stoncích vykvétají těsně nad trsem listů obloukovitě skloněná květenství. Klasovité květenství nese až 20 drobných květů uspořádaných ve dvou řadách. Barevná škála kultivarů se pohybuje od žluté přes oranžovou do odstínů červené.

Montbrécie nebo také krokosmie či křešiny prospívají nejlépe v lehkém polostínu či na slunci ve svěží půdě bohaté na živiny a vláhu, jak napoví jejich přirozený biotop. V našem klimatu mohou být poněkud choulostivé. Údaje o jejich mrazuvzdornosti se různí, nejčastěji se setkáme s mrazuvzdorností do -18°C. Některé kultivary vydrží i -23°C. Jistě jim pomůže přikrytí chvojím na zimu, a nebo lze hlízy vyjmout z půdy a přezimovat je v temném, chladném místě.

'Norwich Canary' vyniká především svým kompaktním vzrůstem, díky kterému se hodí i pro pěstování do nádob. Dosahuje výšky jen okolo 60 cm. Také květy jsou menší, zhruba 2,5 cm v průměru. Často je na trhu zaměňován za vzrůstnější, stejně barevný kultivar 'George Davison'.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z7 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: sviluška chmelová

Charakteristika

Kategorie: Choulostivé trvalky, Hlíznaté rostliny, Trvalky

Výška: 60 - 70 cm

Šířka: 40 - 60 cm

Květy sytě žluté s nádechem do oranžova.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy sytě zelené.

Habitus trsovitý, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada