Cyclamen alpinum

Cyclamen alpinum

brambořík

Cyclamen alpinum často také uváděn pod názvem Cyclamen trochopteranthum pochází z jihozápadní oblasti Turecka, kde roste v křovinách a pod borovicemi či cedry na kamenitých půdách v nadmořských výškách od 350 do 1100 metrů nad mořem. Je méně mrazuvzdorný než Cyclamen coum, který se pěstuje v zahradách častěji a ochotně zplaňuje. Cyclamen alpinum vyžaduje na zimu kryt, ale zdaleka nejčastěji je pěstován sběratelsky ve sklenících či v květináčích a na zimu umisťován na chladné, světlé stanoviště. Nesnáší kolísání vlhkosti ani příliš velké výkyvy teplot.

Největší zvláštností Cyclamen alpinum jsou květy připomínající vrtuli, protože květní plátky jsou vrtulovitě stočené a navíc zvrácené nazpět jen o 90° (na rozdíl od obvyklých 180°). Okvětní plátky jsou sladce růžové s tmavě purpurovou skvrnou na bázi a květy voní po medu. Oválné listy jsou tmavě zelené s šedozelenou až krémovou kresbou. Kvete na jaře, od února do dubna, společně s částečně nebo úplně vyvinutými listy.

Nejlépe se mu daří v květináči, který může být podle potřeby přemístěn či ve skalce s dobrou drenáží, kamenitou, na živiny chudší půdou. Dobře snáší plné slunce i bloudivý polostín.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, GR1, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6, Z7 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: hraboši, myši, veverka

Charakteristika

Kategorie: Choulostivé trvalky, Hlíznaté rostliny, Skalničky

Výška: 8 - 10 cm

Šířka: 8 - 10 cm

Květy sladce růžové s purpurovou skvrnou u báze.

Doba kvetení: únor až duben

Listy tmavě zelené s krémovou až šedozelenou kresbou.

Habitus bochánkovitý/nízké husté trsy

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Sběratelské rostliny
  • Vonné trvalky