Cyclamen coum 'Tilebarn Graham'

brambořík jarní 'Tilebarn Graham'

čeleď: Primulaceae

syn. Cyclamen orbicularum, Cyclamen vernum

Cyclamen coum pochází z oblasti okolo Černého moře – Krymu, Bulharska, Turecka, Kavkazu a zasahuje i do severozápadní části Sýrie a Íránu. V domovině roste v listnatých (nejčastěji bukových), ale i jehličnatých (borových) lesích i v křovinách od pobřeží do nadmořské výšky až 2000 m. n. m. Jedná se o poměrně variabilní druh s proměnlivou barvou květu a tvarem listů.

Z diskovité, zhruba 5 cm široké hlízky vyrůstají brzy na jaře, často ještě pod sněhem, tmavě zelené, kulaté až ledvinovité listy se stříbřitou kresbou na svrchní straně. Společně s listy se v únoru až březnu objevují malé (okolo 3 cm), sytě růžové až růžovopurpurové květy s výraznou tmavě purpurovou skvrnou u báze květních plátků. Listy zatahují začátkem léta, obvykle v červnu.

Bramboříku se daří v lehkém polostínu v dobře propustné půdě s vysokým podílem listovky či opadanky. Přes léto by půda neměla být zamokřená ani příliš vysýchavá. Často je pěstován ve skalkách. Hlízy se sází zhruba 3 až 5 cm pod povrch, doporučuje se vysazovat brzy na jaře, v období růstu kořenů. Pro přesazení se doporučuje období po odkvětu ještě se zelenými listy. Ve vhodných podmínkách se volně přesévá, stonky se po odkvětu spirálovitě stáčí k zemi, aby dopravily semena do půdy. Na povrchu sladká semena přitahují mravence, kteří zajišťují rozšíření.

'Tilebarn Graham' byl vyselektován Peterem Moorem, prezidentem Cyclamen Society (angl. Spolek pěstitelů bramboříků) v jeho školce Tile Barn Nursery v Anglii. Listy jsou celé stříbrné s tmavě zeleným středem. Purpurové květy mají okvětní lístky užší, po okraji vroubkované a stočené.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G1, G2, GR1, GR2, SF1, SF2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hlíznaté rostliny, Skalničky

Výška: 5 - 8 cm

Šířka: 8 - 10 cm

Květy v odstínech růžové a purpurové.

Doba kvetení: únor až březen

Listy stříbrné s tmavě zeleným středem.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný, myši

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • Okrasné listem