Cyclamen hederifolium

Cyclamen hederifolium

brambořík břečťanolistý

Cyclamen hederifolium pochází z oblasti od jižní Francie až po Řecko a Turecko, kde nejčastěji roste ve světlých, listnatých lesích a mezi skalami v křovinách. Brambořík břečťanolistý patří mezi nejspolehlivěji mrazuvzdorné druhy a samovolně se přesévá, čímž vytváří hustý půdní pokryv.

Bramobořík břečťanolistý má, jak jméno napovídá, listy podobné břečťanu (Hedera), tmavě zelené, zašpičatělé čepele zdobí stříbrné mramorování. Druh je velmi variabilní co do tvaru i zbarvení listů. Listy raší koncem léta až začátkem podzimu po odkvětu (méně obvykle společně s květy), vytrvávají přes zimu a koncem jara zatahují. Růžové květy se objevují koncem léta až začátkem podzimu jednotlivě na zhruba 10 cm dlouhých neolistěných lodyhách. Typický tvar květu bramboříku se svými nazpět stočenými plátky na rozdíl od našeho domácího druhu Cyclamen purpurascens nevoní a také se liší ouškatými výrůstky na každém korunním plátku. Po odkvětu se lodyhy s tobolkami spirálovitě stáčí k zemi.

Cyclamen hederifolium preferuje živné, kypré půdy s vysokým obsahem organické hmoty, zejména opadanky či listovky. Půda by měla být dobře propustná, proto se někdy doporučuje přimíchat jemný štěrk. Nejlépe se mu daří v bloudivém polostínu, pod korunami opadavých stromů.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FS1, G1, G2, GR1, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: háďátka, myši, veverka

Charakteristika

Kategorie: Hlíznaté rostliny

Výška: 10 - 15 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy v růžových tónech přecházejících do bílé.

Doba kvetení: srpen až říjen

Listy tmavě zelené se stříbrným mramorováním.

Habitus půdopokryvný, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • Ke zplanění
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Půdopokryvné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>