V přírodě existuje více než 350 druhů rodu Delphinium, většina pochází ze severní polokoule a jedná se převážně o trvalky, ačkoli zde najdeme i pár letniček či dvouletek. Zubaté listy jsou dělené do tří až pěti laloků a vyrůstají ve spirále kolem spodní části stonku. Stejně jako u mnoha trvalek čeledi Ranunculaceae (pryskyřníkovité), i Delphinium má přeměněné květy, takže nejvýraznější část netvoří korunní, ale kališní lístky. Korunní lístky jsou zakrnělé, přeměněné v tzv. oko, očko nebo také střed, který má obvykle jinou barvu.
Delphinium je tradiční trvalkou venkovských zahrádek a perenových rabat. Delphinium je poměrně náročné na pěstování – potřebuje vyvazovat k opoře (vysoké a těžké květní stvoly mají tendenci se lámat či ohýbat k zemi) a také trpí řadou chorob zejména ve vlhkém prostředí. Nejlépe se ostrožce daří v dobré zahradní půdě s vysokým obsahem kompostu, či jiné organické hmoty, na plném slunci.
Elatum skupina. Je skupina zahrnující většinu zahradních kultivarů ostrožek. Název skupiny pochází z názvu rodičovského druhu (Delphinium elatum), který společně s dalšími (Delphinium exaltatum, Delphinium formosum) stály u zrodu zahradních hybridů ostrožek. Elatum kultivary jsou tetraploidy, což znamená, že mají 4 sady chromosomů, tudíž vytváří větší květy s více okvětními lístky.
'Atholl' je kultivar s čistě bílými květy, které zdobí výrazně tmavě hnědé očko. Květy jsou poloplné – zdvojená sada kališních, bílých lístků.