Delphinium Coral Sunset

Delphinium 'Coral Sunset'

ostrožka 'Coral Sunset'

V přírodě existuje více než 350 druhů rodu Delphinium, většina pochází ze severní polokoule a jedná se převážně o trvalky, ačkoli zde najdeme i pár letniček či dvouletek. Zubaté listy jsou dělené do tří až pěti laloků a vyrůstají ve spirále kolem spodní části stonku. Stejně jako u mnoha trvalek čeledi Ranunculaceae (pryskyřníkovité), i Delphinium má přeměněné květy, takže nejvýraznější část netvoří korunní, ale kališní lístky. Korunní lístky jsou zakrnělé, přeměněné v tzv. oko, očko nebo také střed, který má obvykle jinou barvu.

Delphinium je tradiční trvalkou venkovských zahrádek a perenových rabat. Delphinium je poměrně náročné na pěstování – potřebuje vyvazovat k opoře (vysoké a těžké květní stvoly mají tendenci se lámat či ohýbat k zemi) a také trpí řadou chorob zejména ve vlhkém prostředí. Nejlépe se ostrožce daří v dobré zahradní půdě s vysokým obsahem kompostu, či jiné organické hmoty, na plném slunci.

University hybridy. Je skupina hybridů, které se staly výsledkem šlechtění započatého v roce 1953 profesorem R. A. Legrem ve Wageningenu v Holandsku a pokračovalo ve Wisley v Anglii. Jedná se o hybridy mezi červeně kvetoucími kalifornskými druhy: Delphinium cardinale a Delphinium nudicaule, a zahradními hybridy ostrožek. Obecně jsou tyto kultivary méně vzrůstné a více náchylné k padlí.

'Coral Sunset' vykvétá světle pastelově oranžovorůžovými květy hustě seskupenými na květních stvolech, které dosahují výšky pouze 1 m až 120 cm. Tento kultivar je teplomilnější než většina zahradních hybridů ostrožek. Často je pěstován k řezu. Mrazuvzdornost je uváděna Z5 (-28,9°C a více).

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: bakteriální skvrnitost ostrožky, černá listová skvrnitost ostrožky, padlí, virová mozaika ostrožky, viry

Potenciální škůdci: housenky, larvy minující na listech, slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 100 - 120 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy světle modré s nádechem fialové, nenápadné bílé očko.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy zelené.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada