Delphinium 'Kestrel'

ostrožka 'Kestrel'

V přírodě existuje více než 350 druhů rodu Delphinium, většina pochází ze severní polokoule a jedná se převážně o trvalky, ačkoli zde najdeme i pár letniček či dvouletek. Zubaté listy jsou dělené do tří až pěti laloků a vyrůstají ve spirále kolem spodní části stonku. Stejně jako u mnoha trvalek čeledi Ranunculaceae (pryskyřníkovité), i Delphinium má přeměněné květy, takže nejvýraznější část netvoří korunní, ale kališní lístky. Korunní lístky jsou zakrnělé, přeměněné v tzv. oko, očko nebo také střed, který má obvykle jinou barvu.

Delphinium je tradiční trvalkou venkovských zahrádek a perenových rabat. Delphinium je poměrně náročné na pěstování - potřebuje vyvazovat k opoře (vysoké a těžké květní stvoly mají tendenci se lámat či ohýbat k zemi) a také trpí řadou chorob zejména ve vlhkém prostředí. Nejlépe se ostrožce daří v dobré zahradní půdě s vysokým obsahem kompostu, či jiné organické hmoty, na plném slunci.

Elatum skupina. Je skupina zahrnující většinu zahradních kultivarů ostrožek. Název skupiny pochází z názvu rodičovského druhu (Delphinium elatum), který společně s dalšími (Delphinium exaltatum, Delphinium formosum) stály u zrodu zahradních hybridů ostrožek. Elatum kultivary jsou tetraploidy, což znamená, že mají 4 sady chromosomů, tudíž vytváří větší květy s více okvětními lístky.

'Kestrel' je kultivar dorůstající až 2 m výšky a květní stvol bývá až 90 cm dlouhý. Květy jsou kobaltově modré, poloplné (zdvojená sada kališních lístků) s hnědým očkem. Mezi zahradními hybridy se 'Kestrel' řadí mezi ty velmi časně kvetoucí - začátek června.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: bakteriální skvrnitost ostrožky, černá listová skvrnitost ostrožky, padlí, virová mozaika ostrožky, viry

Potenciální škůdci: housenky, larvy minující na listech, slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 190 - 200 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy kobaltově modré s hnědým očkem.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy zelené.

Habitus trsovitý, vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>