Dryopteris filix-mas 'Linearis Polydactyla'

kapraď samec 'Linearis Polydactyla'

Dryopteris filix-mas má velký areál výskytu přes celou Eurasii (z Evropy přes Kavkaz a Sibiř až po východní Asii), a severní Ameriku až po jižní Grónsko. Vyskytuje se ve stinných lesích, křovinách a hájích, zejména na humózních půdách - snáší kyselé i zásadité půdy. Roste od nížin po alpínský stupeň.

Kapraď samec vytváří trychtýřovité trsy dlouhých listů. Rozšiřuje se krátkým šupinatým oddenkem. Dosahuje výšky okolo 1 m. Listy jsou jasně zelené, složené z lístečků, které jsou kopinaté a dále dělené. Na spodní straně mají dvě řady tmavých výtrusných kupek. Rostlina je jedovatá, používala se v medicíně proti střevním parazitům (dnes jen ve veterinářství).

Dryopteris filix-mas roste nejlépe ve stínu nebo polostínu, v humózní, vlhké, ale propustné půdě. Ve stinných záhonech se uplatňuje jako solitera. Je polostálezelená, ale první vlhký sníh většinou listy zlomí a trs není příliš dekorativní. Na jaře vyrostou ze stočených spirál nové listy.

'Linearis Polydactyla' má úzce vykrajované listy, které jsou téměř nitkovité. Má velmi vzdušný a jemný vzhled. Vyžaduje spíš vlhčí stanoviště.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z2 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Kapradiny, Trvalky

Výška: 70 - 90 cm

Šířka: 40 - 60 cm

Nemá květy.

Listy svěže zelené.

Habitus trsovitý, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Ke zplanění
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>