Echinacea pallida

Echinacea pallida

třapatkovka bledá

Echinacea pallida pochází z prérií a strání na východě USA. Jedná se o trvalku, která není v Čechách tolik známá a v zahradách používaná jako její blízce příbuzná Echinacea purpurea. Echinacea pallida má divočejší charakter, jelikož její květy nejsou tak výrazné a spíše se používá pro navození dojmu přírodní výsadby. Květenství (úbor) je tvořeno oranžovohnědým, výrazným středem (terč), který s postupným odkvétáním tmavne, a okolním paprskem, který se skládá z velmi úzkých, růžových, 5 - 9 cm dlouhých květů. Květy je vhodné nechat po odkvětu dozrát, tmavé terče pak zdobí zahradu i během zimních měsíců - nejlépe v kombinaci s trávami. Většinou remontuje i bez odstranění odkvetlých květů. Volně se přesévá.

Echinacea pallida prospívá v normální, suché až svěží, ale propustné půdě na plném slunci. Jedná se o velmi tolerantní trvalku vůči suchu, vysoké vzdušné vlhkosti (netrpí chorobami), vysokým teplotám v létě a chudým půdám.

Rod Echinacea byl dříve botanicky řazen pod rod Rudbeckia, který nese český název třapatka, dříve rovněž používán pro rod Echinacea. Dnes se již častěji používá nový název třapatkovka. Latinský název Echinacea pochází z řeckého echinos, nebo-li ježek odkazující na tvar středu květenství.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, GR1, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 100 - 125 cm

Šířka: 50 cm

Květy růžové s oranžovohnědým středem.

Doba kvetení: červenec až září

Listy zelené.

Habitus trsovitý, vzdušný /rozevlátý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá zimní struktura
  • Ke zplanění
  • Prérijní výsadby
  • Přírodní zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>