Echinacea purpurea Primadonna Deep Rose

Echinacea purpurea 'Primadonna Deep Rose'

třapatkovka nachová 'Primadonna Deep Rose'

Echinacea purpurea pochází z východu USA, kde běžně roste v prériích a suchých světlých lesích. Statné trsy se pomalu rozrůstají díky krátkým výběžkům. Vzpřímené, tuhé, nevětvené stonky dosahují v přírodě až 120 cm výšky a každý nese jedno v průměru až 12 cm široké květenství. Terč je homolovitý, oranžovohnědý, jemně pichlavý, obklopený růžovým paprskem. Kvete od konce července do září, někdy až října. Bazální listy jsou oválné s dlouhou špičkou, široké, drsně chlupaté, ostře zubaté a dlouze řapíkaté. Lodyžní listy jsou užší a menší.

Aby Echinacea purpurea kvetla záplavou velkých květů, vyžaduje slunnou polohu. I když snese mírný polostín, neprosperuje velmi dobře, trsy mají tendenci se rozléhat a kvete výrazně méně. Na půdu není příliš náročná, stačí dobrá zahradní zemina, avšak nesmí být příliš vlhká a těžká. Některé kultivary ocení dokonce i suchou, dobře propustnou až kamenitou půdu.

Pevné stonky dělají z třapatkovky výbornou květinu k řezu, ve váze vydrží až 8 dní. Poměrně oblíbené jsou i sušené terče květenství. Výrazný strukturální prvek přinese do klasického perenového rabata i modernějších směsných výsadeb. Echinacea se stala jakousi ikonou tzv. New Wave (angl. Nová vlna, někdy nazývaná Dutch Wave, Holandská vlna), která přináší nový koncept výsadby, na pohled velmi blízké přírodním společenstvům. U nás stejně jako v celé Evropě zažila třapatkovka velký boom v šlechtění i oblibě u zahradníků, což vedlo k jejímu zvolení Trvalkou sezóny 2009.

'Primadonna Deep Rose' nese sytě zářivě růžová, až 14 cm v průměru široká květenství s kulatým, plochým, oranžovohnědým středem. Paprskovité květy jsou široké, místy se překrývají, čímž tvoří velmi plné a nápadné květenství. Vysoký kultivar dosahující až 90 cm výšky má dostatečně pevný habitus, nepoléhá.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost

Potenciální škůdci: slimáci

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 75 - 90 cm

Šířka: 50 - 60 cm

Květy sytě zářivě růžové s oranžovohnědým středem.

Doba kvetení: červenec až září

Listy sytě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

 • Atraktivní pro hmyz
 • Dobrá textura, forma
 • Dobrá zimní struktura
 • K řezu do vázy
 • Moderní design
 • Na sušení
 • Perenové rabato
 • Prérijní výsadby
 • Štěrkové záhony
 • Venkovská zahrada
 • Vonné trvalky
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>

Doporučený sortiment

Doporučený sortiment

Více >>