Echinacea purpurea Razzmatazz

Echinacea purpurea 'Razzmatazz'

třapatkovka nachová 'Razzmatazz'

Echinacea purpurea pochází z východu USA, kde běžně roste v prériích a suchých světlých lesích. Statné trsy se pomalu rozrůstají díky krátkým výběžkům. Vzpřímené, tuhé, nevětvené stonky dosahují v přírodě až 120 cm výšky a každý nese jedno v průměru až 12 cm široké květenství. Terč je homolovitý, oranžovohnědý, jemně pichlavý, obklopený růžovým paprskem. Kvete od konce července do září, někdy až října. Bazální listy jsou oválné s dlouhou špičkou, široké, drsně chlupaté, ostře zubaté a dlouze řapíkaté. Lodyžní listy jsou užší a menší.

Aby Echinacea purpurea kvetla záplavou velkých květů, vyžaduje slunnou polohu. I když snese mírný polostín, neprosperuje velmi dobře, trsy mají tendenci se rozléhat a kvete výrazně méně. Na půdu není příliš náročná, stačí dobrá zahradní zemina, avšak nesmí být příliš vlhká a těžká. Některé kultivary ocení dokonce i suchou, dobře propustnou až kamenitou půdu.

Pevné stonky dělají z třapatkovky výbornou květinu k řezu, ve váze vydrží až 8 dní. Poměrně oblíbené jsou i sušené terče květenství. Výrazný strukturální prvek přinese do klasického perenového rabata i modernějších směsných výsadeb. Echinacea se stala jakousi ikonou tzv. New Wave (angl. Nová vlna, někdy nazývaná Dutch Wave, Holandská vlna), která přináší nový koncept výsadby, na pohled velmi blízké přírodním společenstvům. U nás stejně jako v celé Evropě zažila třapatkovka velký boom v šlechtění i oblibě u zahradníků, což vedlo k jejímu zvolení Trvalkou sezóny 2009.

'Razzmatazz' je považován za první plnokvětý kultivar Echinacea purpurea. Jednořadý, sladce růžový paprsek obklopuje pomponkovitý terč přeměněných, tmavěji růžových, terčovitých květů, které jsou zvětšené a na koncích zubaté, což květenství dodává střapatý vzhled. Pevný, vzpřímený habitus dosahuje výšky okolo 80 cm. 'Razzmatazz' byl v roce 1997 spatřen v nizozemské školce Johannese van Winsena jako náhodný semenáček (některé zdroje uvádí jako rodiče kultivar 'Magnus' jiní se přiklání z nespecifikovanému původu). Po řadě množení a testování byl kultivar uveden na trh v roce 2003.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost

Potenciální škůdci: slimáci

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 80 - 90 cm

Šířka: 50 cm

Květy sytě sladce růžové s mírně tmavším růžovým středem.

Doba kvetení: červenec až září

Listy sytě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>