Echinops sphaerocephalus Arctic Glow

Echinops sphaerocephalus 'Arctic Glow'

bělotrn kulatohlavý 'Arctic Glow'

Echinops sphaerocephalus je domácí v jižní Evropě a na jihu střední Evropy, dále v oblasti Kavkazu a jižní Sibiře. U nás se vyskytuje druhotně jako zplanělý až zdomácnělý druh v teplejších oblastech. Obvykle roste na rumištích, v okolí cest, na náspech.

Echinops sphaerocephalus má přímou, v horní polovině větvenou lodyhu, která je chlupatá. Dosahuje výšky až přes 2 metry. Listy v přízemní růžici jsou řapíkaté, až 70 cm dlouhé, peřenosečné, svrchu sytě zelené a na spodní straně bělavě vlnaté. Kulovité květenství je složeno z malých, šedavě bílých kvítků a měří až 8 cm v průměru. Jedná se o dobrou včelařskou rostlinu, láká opylovače. Kvete od července do srpna. Počátkem podzimu jsou odkvetlá květenství stále dekorativní.

Obecně preferuje slunná stanoviště a písčitou, spíše bazickou půdu. Není však příliš náročný, dokáže se adaptovat. Snese i letní přísušky. Nedoporučuje se pěstovat v humózní živné půdě, kde dorůstá ještě větších rozměrů a nevyzrálá pletiva pak mají tendenci se lámat a stonky poléhat.

'Arctic Glow' je kompaktní kultivar, který dosahuje maximálně metrové výšky. Kulatá, šedavě bílá květenství jsou nesena na hnědě až červenavě ochlupených stoncích. Kultivar 'Arctic Glow' je možné přesévat, semenáčky jsou stejné jako rodiče.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z3 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: mšice

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 80 - 100 cm

Šířka: 60 - 80 cm

Květy šedavě bílé.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy svrchu sytě zelené, na rubu bělavé.

Habitus keříčkovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Perenové rabato
  • Štěrkové záhony
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>