Epimedium pinnatum subsp. colchicum

škornice zpeřená subsp. colchicum

čeleď: Berberidaceae

syn. Epimedium pinnatum elegans, subsp. elegans, 'Elegans'

Epimedium pinnatum pochází z Kavkazu od severovýchodního cípu Turecka po Írán a Ázerbájdžán, kde roste v borových lesích, azalkových a dubových křovinách.

Škornice zpeřená vytváří hustý trs s krátkými výhony. Listy jsou složené z 9 (nebo 5 nebo 11) oválných, kožovitých lístků, které jsou až 8 cm dlouhé, s hladkým okrajem nebo pár zuby. Většinou jsou stálezelené, v závislosti na lokalitě. Na holém stonku nad trsem listů se objevuje až 30 malých květů, které mají asi 1,5 cm v průměru a jsou velmi trvanlivé. Květy mají zářivě žluté vnější plátky a stejně žluté menší vnitřní plátky s hnědou ostruhou. Dosahuje výšky okolo 40 cm.

Epimedium pinnatum roste dobře v listovce nebo těžké půdě v polostínu. Jedná se o velmi odolnou rostlinu. Toleruje i poměrně suché podmínky, když se na místě etabluje.

subsp. colchicum (v zahradách také pod synonymem Epimedium pinnatum elegans, nebo jako subsp. elegans) se vyznačuje listy složenými z 3 až 5 lístků, které jsou široce oválné a až 15 cm dlouhé. Květy se objevují v trsech po 20 i více. Barevně jsou stejné jako základní druh. Dosahuje výšky okolo 35 cm. Tato subspecie je dostupnější na trhu než původní druh a označuje jen geografickou a nepatrnou botanickou variaci spíše než velký estetický rozdíl. Velmi odolná rostlina, která vyžaduje alespoň nějaké slunce. Je rodičem mnoha známých hybridů: Epimedium × perralchicum, Epimedium × versicolor a Epimedium × warleyense.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 25 - 35 cm

Šířka: 20 - 30 cm

Květy sytě žluté s vnitřním kruhem malých hnědých ostruh.

Doba kvetení: duben až květen

Listy svěže zelené až tmavě zelené.

Habitus půdopokryvný, výběžkatý/odnožující

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Půdopokryvné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>