Epimedium x rubrum Sweetheart

Epimedium × rubrum 'Sweetheart'

škornice červená 'Sweetheart'

Epimedium × rubrum je zahradní kříženec, který vznikl v Botanické zahradě v Gentu v Belgii kolem roku 1850.

Škornice červená se rozšiřuje tenkými dlouhými oddenky, ze kterých vyrůstají listy i květní lodyhy. Má jedny z nejkrásnějších listů - na jaře raší svěže zeleně s výraznou měděně červenou mozaikou, která drží poměrně dlouho. Poté listy zezelenají, ale na podzim se opět zbarví do výrazně červené mědi. Listy zpravidla vydrží přes zimu, ale nejedná se o stálezelený druh. V předjaří je dobré listy ostříhat, aby byly vidět květy a nově rašící listy. Květy vyrůstají na lodyze v hojném počtu, jsou poměrně drobné 1,5-2 cm v průměru. Vnější, kališní lístky jsou tmavě karmínově červené a kontrastují s vnitřními, krémově bílými korunními plátky a žlutými tyčinkami. Korunní plátky tvoří krátkou tupou trubku a prodloužené ostruhy, které však dosahují pouze okolo 3/4 délky kališních lístků.

Epimedium × rubrum roste výborně ve stínu stromů, dobře snáší i polostín a nejvíce mu vyhovuje neutrální půda. Nesnáší příliš zásaditou nebo příliš kyselou půdu. Je jednou z nejodolnějších škornic do suchého stínu, i když v extrémně suchých létech mohou listy zhnědnout. Rostlina tak suché léto přečká v dormantním stavu.

'Sweetheart' pochází ze šlechtění Darella Probsta a jedná se o křížence E. alpinum a Epimedium sempervirens 'Candy Hearts'. Kultivar 'Sweetheart' má růžovější květy a větší, tmavší a více srdčité listy než Epimedium × rubrum. Kultivar má stejné měděné lemování a později kresbu na listech.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: GR2, G1, G2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: viry

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 15 - 30 cm

Šířka: 30 - 50 cm

Květy sytě růžové s krémově bílým středem.

Doba kvetení: duben až květen

Listy zpočátku zelené s měděně červenou kresbou, později zelené a červené zase na podzim.

Habitus výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Ke zplanění
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada