Eranthis hyemalis

Eranthis hyemalis

talovín zimní

Eranthis hyemalis pochází z jižní Evropy, kde je domácí trvalkou Francie, Itálie, bývalé Jugoslávie či Bulharska. Ve zbytku Evropy více či méně zplaňuje. V přírodě nejčastěji roste na vlhkých okrajích lesů, lesních mýtin nebo i přímo v listnatých lesích, často na skalnatých podložích.

Talovín zimní přečkává suché léto, podzim a chladnou zimu v podobě malých podzemních hlízek. Během února či března v závislosti na vývoji teplot vyrůstá z hlízky vždy jedna, až 10 cm vysoká lodyha nesoucí zpravidla jeden, zářivě žlutý, až 3,5 cm široký květ. Květ je vždy podepřen třemi hluboce vykrajovanými listeny, které vyrůstají v přeslenu. Dlanitě pěti- až sedmičetné listy se objevují až po odkvětu. Zatahuje zhruba v půlce jara. Nejčastěji se množí semeny, které klíčí v příštím roce.

Eranthis hyemalis nejlépe prospívá v polostínu, poradí si však obstojně i s lehkým stínem (vyhovuje mu ranní slunce) a v případě dostatečně vlhké půdy může růst i na slunci. Preferuje živné, alkalické (vápenité) půdy. Výborně se mu daří po listnatými stromy a poroste i pod jírovcem (Aesculus) nebo klenem (Acer pseudoplatanus), kde se mnoha druhům nedaří.

Dobře se množí ze semen, která je nutno vysít ihned na konci jara. Množit lze i dělením hlízek na menší části, „živou“ plošku zaprášit fungicidem a zasadit ihned do země. Pokud potřebujeme rostlinu přesadit, nejvhodnější je doba krátce po odkvětu, tzv. v zeleném (s listy).

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: sněti

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Hlíznaté rostliny

Výška: 8 - 10 cm

Šířka: 5 cm

Květy zářivě žluté.

Doba kvetení: únor až březen

Listy svěže zelené.

Habitus bochánkovitý/nízké husté trsy

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Ke zplanění
  • Perenové rabato
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>