Eryngium planum

Eryngium planum

máčka plocholistá

Eryngium planum pochází z východní Evropy (od Německa po Rusko), přes Kavkaz až po centrální Asii. Roste na suchých pastvinách a loukách, podél cest a na skalnatých svazích. U nás se vyskytuje jen sporadicky na jižní Moravě a patří ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1t).

Poměrně variabilní druh vytváří masivní dlouhý kořen ukotvující přízemní růžici až 10 cm velkých, oválných, kožovitých, na bázi srdčitých, zubatých, lesklých, sytě zelených listů. Přímá lodyha dosahuje v zahradách až jednoho metru, v hodní třetině se bohatě větví v sivomodré vrcholičnaté květenství. Jednotlivé hlávky jsou kulovité, stříbrnomodré, malé (cca 1 -2 cm v průměru). Pod hlávkou nápadně trčí sivomodré, čárkovité, ostnité listeny, zákrov.

Eryngium planum miluje slunné stanoviště s dobře propustnou, chudší, nejlépe písčitou půdou. Nevadí mu mírné přísušky. V živné zahradní půdě může dorůstat mohutných rozměrů a potřebovat vyvázání k opoře, jinak mají stonky tendenci se ohýbat a lámat. Díky kůlovitému kořenu se špatně přesazuje. Při vlhkých zimách může trpět uhníváním krčku či kořenů. Hmyzem, motýly a opylovači oblíbený druh kvete od července přes celé léto a na podzim zůstávají odkvetlé hlávky stále dekorativní.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: hniloba krčku a stonku, kořenová hniloba, padlí

Potenciální škůdci: háďátka

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 30 - 100 cm

Šířka: 40 - 60 cm

Květy stříbrně modré.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy sytě zelené.

Habitus trsovitý, vzdušný /rozevlátý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Dobrá zimní struktura
  • Moderní design
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Štěrkové záhony
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>