Eryngium x zabelii Big Blue

Eryngium × zabelii 'Big Blue'

máčka 'Big Blue'

Eryngium × zabelii je hybrid mezi Eryngium alpinum a Eryngium bourgatii, pojmenovaný v roce 1926. Od Eryngium alpinum se liší laločnatými, zubatými bazálními listy a více zakulaceným květenstvím. Květenství homolovitého tvaru je z počátku zeleno stříbrné, později, když vykvetou drobné kvítky se mění do ocelově modré. Jedna rostlina produkuje větší množství květenství na četně rozvětvených stoncích od července do srpna. Každé květenství je zvýrazněno prstencem ostnitých, většinou stříbrných, tuhých listenů.

Vyžaduje velmi dobře propustnou, písčitou půdu, nesnáší zamokření a na živiny bohaté půdy, ve kterých trpí kořenovou hnilobou. Toleruje zásadité půdy a po etablování na stanovišti i kratší suchá období. Nejlépe se máčce daří na plném slunci.

'Big Blue' disponuje jedním z nejsytějších odstínů modré mezi kultivary Eryngium × zabelii. Velké, v průměru až 10 cm široké květy se vybarvují do tmavě ocelově modré. Díky velmi pevným stonkům se hodí k řezu do vázy i k sušení. Kultivar byl patentován v roce 2010.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, FS1

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: kořenová hniloba

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Krátkověké trvalky, Trvalky

Výška: 80 - 90 cm

Šířka: 45 - 65 cm

Květy sytě ocelově modré.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy zelené až šedoolivové s bílou nervaturou.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá zimní struktura
  • K řezu do vázy
  • Okrasné listem
  • Prérijní výsadby