Eryngium Neptune's Gold

Eryngium × zabelii 'Neptune's Gold'

máčka 'Neptune's Gold'

Eryngium × zabelii je hybrid mezi Eryngium alpinum a Eryngium bourgatii, pojmenovaný v roce 1926. Od Eryngium alpinum se liší laločnatými, zubatými bazálními listy a více zakulaceným květenstvím. Květenství homolovitého tvaru je z počátku zeleno stříbrné, později, když vykvetou drobné kvítky se mění do ocelově modré. Jedna rostlina produkuje větší množství květenství na četně rozvětvených stoncích od července do srpna. Každé květenství je zvýrazněno prstencem ostnitých, většinou stříbrných, tuhých listenů.

Vyžaduje velmi dobře propustnou, písčitou půdu, nesnáší zamokření a na živiny bohaté půdy, ve kterých trpí kořenovou hnilobou. Toleruje zásadité půdy a po etablování na stanovišti i kratší suchá období. Nejlépe se máčce daří na plném slunci.

'Neptune's Gold' je kultivar uvedený na trh v době konání Chelsea Flower Show v Londýně v roce 2014 a jedná se o výjimečnou barevnou kombinaci napříč celým rodem Eryngium. Z přízemní růžice zlatavě žlutých listů vyrůstají zprvu světle zelené stonky, které se postupem času mění ve výrazně modré stejně jako květenství. Jasně modrá kontrastuje se zlatým olistěním a prstencem stříbrnozlatých listenů okolo květenství.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, FR2, FS1

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: kořenová hniloba

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Krátkověké trvalky, Trvalky

Výška: 60 cm

Šířka: 30 cm

Květy v poupěti zelenožluté, s postupem času ocelově modré.

Doba kvetení: červenec až srpen

Listy zlato-žluté.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá zimní struktura
  • K řezu do vázy
  • Okrasné listem
  • Prérijní výsadby