Erythronium Pagoda

Erythronium 'Pagoda'

kandík 'Pagoda'

Erythronium 'Pagoda' je kříženec mezi Erythronium tuolumnense, které má světle zelené listy a několik jasně žlutých květů a Erythronium californicum 'White Beauty', po kterém zdědil hnědé skvrny na listech a hnědočervený prstenec kolem středu žlutých květů.

Tento kultivar kandíku je velmi vitální a bujně rostoucí, v ideálních podmínkách se cibule rychle dělí a množí se i semeny, a tak může docházet ke zplaňování. Často je řazen mezi skalničky, i když někteří autoři jsou opačného názoru (především kvůli jeho velikosti a bujnému růstu). Britskou společností RHS Rock Garden Plant Trials Sub-Committee (angl. RHS Komise pro záhonové testy skalniček) bylo Erythronium 'Pagoda' uděleno ocenění AGM pro vynikající zahradní rostliny. Z cibule vyrůstá trs velkých, leskle svěže zelených listů s hnědým mramorováním. Až 30 cm vysoké lodyhy nesou až 10 nících, sírově žlutých květů s červenohnědým prstencem kolem jícnu a okvětními plátky ohnutými nazpět. Jednotlivé květy měří 5 až 6 cm a vykvétají v dubnu až květnu. Rostlina plně zatahuje v průběhu června.

Erythronium 'Pagoda' nejlépe prosperuje v živné, na humus bohaté půdě, která je středně vlhká (ne příliš suchá ani zamokřená) a dobře propustná. Vyžaduje polostín, dobře roste v bloudivém polostínu listnatých stromů. Doporučuje se mulčovat listovkou či odleželým kompostem. Cibule se sází zhruba 10 cm hluboko.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny, Skalničky

Výška: 25 - 35 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy sírově až zářivě žluté.

Doba kvetení: duben až květen

Listy leskle svěže zelené s hnědými skvrnami.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Do nádob
  • K řezu do vázy
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Podrostové výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>