Euphorbia characias subsp. characias 'Humpty Dumpty'

pryšec hnědokvětý subsp. characias 'Humpty Dumpty'

čeleď: Euphorbiaceae

syn. pryšec statný

Euphorbia characias pochází z oblasti okolo Středozemního moře od Portugalska a Monaka na západě po jižní Turecko na východě. Roste především na skalnatých svazích, v olivových hájích, v tzv. macchiích, podél silnic i ve světlých otevřených lesích.

Euphorbia characias je velmi variabilní druh, což dokazuje i velké množství zahradních kultivarů. Z dřevnatějící báze vyrůstají paprskovitě stálezelené, olistěné výhony, které tvoří polokulovitý trs. Bohatá květenství se objevují vždy na loňských výhonech, a proto se doporučuje po odkvětu (popřípadě vysemenění) ustřihnout výhony až u země, aby byl prostor pro nové a báze trsu nebyla přehuštěná. Lodyhy jsou olistěné protáhlými šedozelenými listy a na vrcholcích nesou květenství složená z drobných květů s limetkově zbarvenými listeny. V rámci tohoto druhu se rozlišují dvě poměrně odlišné subspecie (dříve uváděné jako samostatné druhy) více zde>>.

subsp. characias, která pochází ze západní části Mediteránu má většinou zelené, jemně chlupaté listy, tmavě červené či černé nektarové žlázky a dosahuje výšky okolo 80 cm.

Pryšec hnědokvětý preferuje dobře propustnou, písčitou až štěrkovitou půdu na plném slunci, ale mnoho kultivarů bude tolerovat i bloudivý polostín. Obecně se uvádí mrazuvzdornost pouze do -17°C (zóna Z7), ale například Timothy Walker ve své knize RHS Wisley Books Euphorbia uvádí, že rostliny v Oxfordu přežili mrazy až -29°C. Phillips a Rix uvádí, že pro tento druh jsou nejhorší přetrvávající nízké teploty, hlavně v kombinaci s vlhkem.

'Humpty Dumpty' je kompaktní kultivar dosahující výšky okolo 60 cm. Úzká, hustá květenství mají květy s purpurovými až tmavě červenými nektárii. Listy jsou šedozelené až modrozelené.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda suchá

Stanovištní okruhy: FR1, FS1, SF1

Mrazuvzdornost USDA:
Z7 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Choulostivé trvalky, Trvalky

Výška: 60 - 70 cm

Šířka: 60 - 75 cm

Květy limetkově zelené s tmavě červeným středem.

Doba kvetení: duben až květen

Listy šedozelené až modrozelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: mšice

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Perenové rabato
  • Štěrkové záhony
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>