Euphorbia characias subsp wulfenii

Euphorbia characiassubsp. wulfenii

pryšec hnědokvětýsubsp. wulfenii

Euphorbia characias pochází z oblasti okolo Středozemního moře od Portugalska a Monaka na západě po jižní Turecko na východě. Roste především na skalnatých svazích, v olivových hájích, v tzv. macchiích, podél silnic i ve světlých otevřených lesích.

Euphorbia characias je velmi variabilní druh, což dokazuje i velké množství zahradních kultivarů. Z dřevnatějící báze vyrůstají paprskovitě stálezelené výhony, které tvoří polokulovitý trs. Bohatá květenství se objevují vždy na loňských výhonech, a proto se doporučuje po odkvětu (popřípadě vysemenění) ustřihnout výhony až u země, aby byl prostor pro nové a báze trsu nebyla přehuštěná. Lodyhy jsou olistěné protáhlými šedozelenými listy a na vrcholcích nesou květenství složená z drobných květů s limetkově zbarvenými listeny. V rámci tohoto druhu se rozlišují dvě poměrně odlišné subspecie (dříve uváděné jako samostatné druhy) více zde>>.

Pryšec hnědokvětý preferuje dobře propustnou, písčitou až štěrkovitou půdu na plném slunci, ale mnoho kultivarů bude tolerovat i bloudivý polostín. Obecně se uvádí mrazuvzdornost pouze do -17°C (zóna Z7), ale například Timothy Walker ve své knize RHS Wisley Books Euphorbia uvádí, že rostliny v Oxfordu přežili mrazy až -29°C. Phillips a Rix uvádí, že pro tento druh jsou nejhorší přetrvávající nízké teploty, hlavně v kombinaci s vlhkem.

subsp. wulfenii, která se vyskytuje spíše ve východní části Středozemí (především v Řecku a Turecku), dosahuje výšky až 1,8 m a její chlupaté listy jsou obvykle modrozelené až sivě zelené a nektária jsou většinou žlutá.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda suchá

Stanovištní okruhy: FR1, FS1, SF1

Mrazuvzdornost USDA:
Z7 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: mšice

Charakteristika

Kategorie: Choulostivé trvalky, Trvalky

Výška: 90 - 150 cm

Šířka: 70 - 100 cm

Květy limetkově zelené.

Doba kvetení: duben až květen

Listy olivově zelené až šedozelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Perenové rabato
  • Štěrkové záhony
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>