Eurybia divaricata 'Tradescant'

hvězdnice rozkladitá 'Tradescant'

čeleď: Asteraceae

syn. Aster divaricatus, Aster corymbosus

Eurybia divaricata (dříve Aster divaricatus)pochází z východní části Severní Ameriky, primárně z Apalačských hor, kde nejčastěji roste v suchých otevřených lesích a na mýtinách. Vytváří husté, středně nízké trsy, které však působí vzdušným dojmem. Dosahuje výšky okolo půl metru, ale na živných půdách může vytahovat, pak je vhodné ji začátkem června redukovat zpětným řezem. Drátovité, téměř černé, tenké stonky přináší spolu s čerstvě zelenými listy zajímavý kontrast završený v srpnu a září závějí drobných, max. 2,5 cm velkých, bílých květů se žlutým až oranžovým středem. Květy jsou řídké s pouze 5 až 9 květy v paprasku (bílé, fertilní květy), což dodává trvalce přírodní vzhled.

Eurybia divaricata velice rychle vytváří velké, zapojené trsy a účinně pokrývá půdu. Je vhodná pro osázení okraje keřových výsadeb, snáší i lehký stín. Velkou výhodou této trvalky je tolerance k suchým půdám, snáší kořenovou konkurenci stromů. Mezi hajními astrami patří mezi ty dříve kvetoucí, společně s Eurybia macrophylla (dříve Aster macrophyllus). I díky své vyšší resistenci k padlí si jistě si zaslouží větší pozornost v našich zahradách.

'Tradescant' je zajímavý svými výrazně tmavými až černými drátovými stonky. Listy na spodní straně jsou tmavé. Je o něco nižší a kompaktnější než základní druh a má trochu jemnější habitus. Kvete stejně bohatě drobnými bílými květy. Kultivar byl uveden na trh Hansem Simonem v Německu v roce 1985.

Nároky na pěstování

Slunce až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 30 - 40 cm

Šířka: 50 - 70 cm

Květy bílé s oranžovým středem.

Doba kvetení: srpen až září

Listy čerstvě zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, vzdušný /rozevlátý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: fuzariové vadnutí, listová skvrnitost

Potenciální škůdci: háďátka, mšice

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Okraj keřových výsadeb
  • Půdopokryvné trvalky
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>