Ficaria verna Flore Pleno

Ficaria verna 'Flore Pleno'

orsej jarní 'Flore Pleno'

Ficaria verna pochází téměř z celé Evropy vyjma nejzápadnějších a nejjižnějších částí, areál rozšíření zasahuje částečně i do jihozápadní Asie. U nás se vyskytuje na celém území. Nejčastěji roste na vlhkých loukách, ve světlých listnatých lesích či v křovinách.

Orsej jarní má vystoupavé lodyhy dosahující v květu zhruba 10 cm. Řapíkaté, srdčité či ledvinovité listy jsou lesklé, svěže zelené a na okraji nepravidelně vroubkované. Zářivě, leskle žluté květy kvetou od března do května.

Orsej jarní vyžaduje humózní, živnou půdu a dostatek vláhy, zejména pak na jaře. V takových podmínkách poroste jak na plném slunci, tak v polostínu i v bloudivém stínu. Po čase vytváří čerstvě zelný koberec, který je na jaře posetý žlutými květy. Hodí se ke zplanění ve vlhkých loukách, květnatých trávnících nebo v hajních partiích.

'Flore Pleno' kvete plnými, sterilními květy (nepřesévá se) v citrónově žluté barvě s limetkově zeleným středem. Jedná se o velmi starý kultivar, který je v kultuře od roku 1670, kdy jej popsal John Rea.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR3, G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 5 - 8 cm

Šířka: 10 - 30 cm

Květy zářivě žluté.

Doba kvetení: březen až květen

Listy lesklé, tmavě purpurové až bronzově černé.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Půdopokryvné trvalky