Fritillaria meleagris Alba

Fritillaria meleagrisvar. unicolor subvar. alba

řebčík kostkovanývar. unicolor subvar. alba

Fritillaria meleagris má svou domovinu na většině území Evropy, od jihu Ruska po střední Francii a jižní Anglii, zplaňuje také ve Skandinávii. U nás je tento druh s největší pravděpodobností nepůvodní, ačkoli místy zplaňuje a tvoří zdánlivě přírodní populace. Přirozeně roste na vlhkých loukách, v občasně zaplavovaných nivách s vysokou hladinou spodních vod, občas i v lemech lužních lesů především na zásaditých půdách.

Fritillaria meleagris je vytrvalá cibulovina dosahující výšky okolo 25 cm. Velmi subtilní habitus tvoří úzká lodyha s několika úzkými, čárkovitými, sivě zelenými listy. Na lodyze vykvétá v průběhu dubna či května obvykle jeden, vzácně dva nící, zvonkovité purpurové květy s pravidelnými, růžovými až bílými skvrnami uspořádanými do šachovnice.

Řebčík kostkovaný nejlépe prosperuje na vlhčích, avšak dobře propustných, zásaditých půdách na plném slunci až v polostínu. Nejlépe se hodí do přírodních partií, vlhkých květnatých luk či do vlhkých trávníků. Množí se ochotně ze semen, která dozrávají až v průběhu června a července, tudíž se vyplatí nechat rostliny neposečené až do úplné zralosti.

var. unicolor subvar. alba je někdy také označován jako kultivar 'Alba'. Kvete čistě bílými květy se zelenými znaky na bázi okvětních lístků. Listy jsou šedozelené až sivozelené.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR3, WR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: chřestovníček liliový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 20 - 30 cm

Šířka: 5 - 10 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: duben až květen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>