Fritillaria meleagris

Fritillaria meleagris

řebčík kostkovaný

Fritillaria meleagris má svou domovinu na většině území Evropy, od jihu Ruska po střední Francii a jižní Anglii, zplaňuje také ve Skandinávii. U nás je tento druh s největší pravděpodobností nepůvodní, ačkoli místy zplaňuje a tvoří zdánlivě přírodní populace. Přirozeně roste na vlhkých loukách, v občasně zaplavovaných nivách s vysokou hladinou spodních vod, občas i v lemech lužních lesů především na zásaditých půdách.

Fritillaria meleagris je vytrvalá cibulovina dosahující výšky okolo 25 cm. Velmi subtilní habitus tvoří úzká lodyha s několika úzkými, čárkovitými, sivě zelenými listy. Na lodyze vykvétá v průběhu dubna či května obvykle jeden, vzácně dva nící, zvonkovité purpurové květy s pravidelnými, růžovými až bílými skvrnami uspořádanými do šachovnice.

Řebčík kostkovaný nejlépe prosperuje na vlhčích, avšak dobře propustných, zásaditých půdách na plném slunci až v polostínu. Nejlépe se hodí do přírodních partií, vlhkých květnatých luk či do vlhkých trávníků. Množí se ochotně ze semen, která dozrávají až v průběhu června a července, tudíž se vyplatí nechat rostliny neposečené až do úplné zralosti.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR3, WR1

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Potenciální škůdci: chřestovníček liliový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 20 - 30 cm

Šířka: 5 - 10 cm

Květy kostkované purpurovo-bílé.

Doba kvetení: duben až květen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>