Fritillaria persica Adiyaman

Fritillaria persica 'Adiyaman'

řebčík perský 'Adiyaman'

Fritillaria persica pochází jak název napovídá z oblasti bývalé Persie (jižní Turecko, Sýrie, Libanon, Izrael, Jordán, Irák a západní Írán). Roste zde na skalnatých svazích, v křovinách a podél kukuřičných polí v nadmořských výškách 700 až 2800 metrů nad mořem.

Fritillaria persica statná cibulovina dosahující výšky mnohdy až jednoho metru. Dlouhá, přímá lodyha je ve spodní části olistěná. Listy jsou olivově až šedozelené, sivě ojíněné, protáhle kopinaté, až 15 cm dlouhé a vyrůstají ve spirále na masitém stonku. Na vrcholu vyrůstá hroznovité květenství, které se skládá až z 10 až 50-ti malých zvonkovitých, nících květů. Květy jsou světle až tmavě purpurové zvenku a vnitřní stana může být až do hněda. Vykvétají v dubnu až květnu.

Tento druh řebčíku vyžaduje stanoviště na plném slunci a dobře propustnou půdu, zejména v létě suchou. Ve vlhkých létech může trpět hnilobami a doporučuje se cibuloviny na léto vyzvednout ze země, uskladnit v suchu a temnu a opět na podzim zasadit. Zhruba 6 cm velké cibule se vysazují okolo 15 cm hluboko. Doporučuje se do výsadbové jamky přidat písek nebo jemný štěrk pro vylepšení drenáže. Hodí se do trvalkových záhonů nebo velkých skalek. V dobrých podmínkách může zplaňovat. Je dobré chránit časně rašící rostlinky před pozdními mrazy.

'Adiyaman' se pěstuje mnohem častěji než původní druh. Má tmavě švestkovopurpurové květy s matně sivým ojíněním a žlutými tyčinkami. Název kultivaru je odvozen od tureckého města Adiyaman, kde byl nalezen.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B1, B2, FR1, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: listová skvrnitost, rzi, virová mozaika

Potenciální škůdci: chřestovníček liliový, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 75 - 100 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy švestkovopurpurové s matně sivým ojíněním.

Doba kvetení: duben až květen

Listy světle zelené se sivým ojíněním.

Habitus vzpřímený/vertikály

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Perenové rabato
  • Vonné trvalky
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>