Galanthus 'Atkinsii'

sněženka 'Atkinsii'

Galanthus 'Atkinsii', někdy také uváděn jako kultivar sněženky podsněžník Galanthus nivalis 'Atkinsii'. Pravděpodobně se však jedná o křížence mezi G. nivalis a G. plicatus. Objevil se v kultuře někdy v letech 1870, kdy jej vysloužilý školkař James Atkins, žijící na panství Painswick v západní Anglii, obdržel pravděpodobně z Neapole a začal množit.

Galanthus 'Atkinsii' je jednou z nejbujněji rostoucích sněženek. Dosahuje výšky až 25 cm. Má velké, štíhlé květy, které kvetou velmi brzy, dokonce dříve než G. nivalis. Vnější plátky jsou čistě bílé, vnitřní zdobí zelená skvrna ve tvaru srdce. Květy lehce voní po medu za slunného dne. Kvete od února do března podle počasí i později. Rozrůstá se pomocí nových cibulek i semen. Listy jsou sivozelené, úzké. Často se plete s kultivarem 'James Backhouse', který byl původně introdukován pod stejným jménem. Avšak tento kultivar občas v květu vytvoří čtvrtý okvětní plátek navíc.

Nejlépe roste v běžné, dobře propustné půdě v polostínu. Ocení půdu bohatou na humus a organickou hmotu. Daří se jí zejména pod korunami listnatých stromů, kde má na jaře dostatek světla a později potřebné přistínění zároveň se sušší půdou během léta, aby cibulky neuhnívaly. Cibulky se sází na podzim 7 až 9 cm hluboko.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: plíseň šedá

Potenciální škůdci: cibulovka narcisová, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 20 - 25 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy čistě bílé se zelenou skvrnou.

Doba kvetení: únor až březen

Listy sivozelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Podrostové výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>