Galanthus nivalis Flore Pleno

Galanthus nivalis 'Flore Pleno'

sněženka podsněžník 'Flore Pleno'

Galanthus nivalis je domácí téměř v celé Evropě vyjma západní části (Velká Británie, Nizozemí, Belgie) a Skandinávie. V západních zemích však hojně zplaňuje. Přirozeně roste v listnatých a lužních lesích, v křovinách a podél potoků a řek v údolních nivách. Patří k ohroženým druhům květeny ČR (kategorie C3).

Z malé, zhruba 2 až 4 cm velké cibulky vyrůstají sivozelené listy a přímá lodyha nesoucí vždy jeden sněhově bílý květ vyrůstající ze sivozeleného, toulcovitého listenu. Listy se po odkvětu prodlužují. Okvětí nicího květu je složeno z 3 vnějších, delších, čistě bílých plátků a 3 vnitřních, kratších, na konci vykrojených okvětních plátků s charakteristickou zelenou skvrnou. Cibulky se vitálně množí přirůstáním a vytváří bohaté trsy o průměru až 25 cm.

Sněženka podsněžník nejlépe roste v běžné, dobře propustné půdě v polostínu. Ocení na humus a organickou hmotu bohatou půdu. Daří se jí zejména pod korunami listnatých stromů, kde má na jaře dostatek světla a později potřebné přistínění zároveň se sušší půdou během léta, aby cibulky neuhnívaly. Cibulky se sází na podzim 7 až 9 cm hluboko.

f. pleniflorus 'Flore Pleno' psané záznamy o plnokvěté formě sněženky jsou známy již z roku 1703. Květ má obvykle 3-5 větších, vnějších, čistě bílých okvětních plátků a až 20 menších (někdy nepravidelně velikých), bílých plátků se zelenými znaky. Ačkoli je sterilní, vitálně se množní pacibulkami a je velmi tolerantní k různým stanovištním podmínkám.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: plíseň šedá

Potenciální škůdci: cibulovka narcisová, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 10 - 15 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy čistě bílé se zelenými znaky.

Doba kvetení: únor až březen

Listy sivozelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Ke zplanění
  • Perenové rabato
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>