Galanthus nivalis Green Tear

Galanthus nivalis 'Green Tear'

sněženka podsněžník 'Green Tear'

Galanthus nivalis je domácí téměř v celé Evropě vyjma západní části (Velká Británie, Nizozemí, Belgie) a Skandinávie. V západních zemích však hojně zplaňuje. Přirozeně roste v listnatých a lužních lesích, v křovinách a podél potoků a řek v údolních nivách. Patří k ohroženým druhům květeny ČR (kategorie C3).

Z malé, zhruba 2 až 4 cm velké cibulky vyrůstají sivozelené listy a přímá lodyha nesoucí vždy jeden sněhově bílý květ vyrůstající ze sivozeleného, toulcovitého listenu. Listy se po odkvětu prodlužují. Okvětí nicího květu je složeno z 3 vnějších, delších, čistě bílých plátků a 3 vnitřních, kratších, na konci vykrojených okvětních plátků s charakteristickou zelenou skvrnou. Cibulky se vitálně množí přirůstáním a vytváří bohaté trsy o průměru až 25 cm.

Sněženka podsněžník nejlépe roste v běžné, dobře propustné půdě v polostínu. Ocení na humus a organickou hmotu bohatou půdu. Daří se jí zejména pod korunami listnatých stromů, kde má na jaře dostatek světla a později potřebné přistínění zároveň se sušší půdou během léta, aby cibulky neuhnívaly. Cibulky se sází na podzim 7 až 9 cm hluboko.

'Green Tear' dokazuje, že Galanthofilie, jak sběratelství sněženek nazývají v Británii, kde se stala tak populární, je velmi drahý koníček. Jediná cibulka kultivaru 'Green Tear' byla vydražena v online aukci za 360 liber, přičemž tento rekord byl pokořen ještě tentýž rok kultivarem 'Elizabeth Harrison'. Více informací najdete zde>>. 'Green Tear' patří mezi jedny z nejlepších tzv. zelených sněženek. Jednoduché květy se skládají z téměř zelených vnitřních okvětních plátků a bílých vnějších plátků s výraznými, hustými, limetkově zelenými proužky. Kultivar je poměrně vitální a robustní. Poprvé byl objeven Gert-Janem Van der Kolkem v roce 2000 v Nizozemí.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: plíseň šedá

Potenciální škůdci: cibulovka narcisová, slimáci

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 10 - 15 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy s limetkově zelenými výraznými znaky.

Doba kvetení: únor až březen

Listy sivozelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Sběratelské rostliny
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>