Galanthus nivalis 'Lady Elphinstone'

sněženka podsněžník 'Lady Elphinstone'

čeleď: Amaryllidaceae

Galanthus nivalis je domácí téměř v celé Evropě vyjma západní části (Velká Británie, Nizozemí, Belgie) a Skandinávie. V západních zemích však hojně zplaňuje. Přirozeně roste v listnatých a lužních lesích, v křovinách a podél potoků a řek v údolních nivách. Patří k ohroženým druhům květeny ČR (kategorie C3).

Z malé, zhruba 2 až 4 cm velké cibulky vyrůstají sivozelené listy a přímá lodyha nesoucí vždy jeden sněhově bílý květ vyrůstající ze sivozeleného, toulcovitého listenu. Listy se po odkvětu prodlužují. Okvětí nicího květu je složeno z 3 vnějších, delších, čistě bílých plátků a 3 vnitřních, kratších, na konci vykrojených okvětních plátků s charakteristickou zelenou skvrnou. Cibulky se vitálně množí přirůstáním a vytváří bohaté trsy o průměru až 25 cm.

Sněženka podsněžník nejlépe roste v běžné, dobře propustné půdě v polostínu. Ocení na humus a organickou hmotu bohatou půdu. Daří se jí zejména pod korunami listnatých stromů, kde má na jaře dostatek světla a později potřebné přistínění zároveň se sušší půdou během léta, aby cibulky neuhnívaly. Cibulky se sází na podzim 7 až 9 cm hluboko.

f. pleniflorus 'Lady Elphinstone' je plnokvětá forma naší domácí sněženky podsněžník. Výjimečná je však svým zbarvením, všechny vnitřní okvětní plátky mají žlutou kresbu místo tradiční zelené. Jedná se zatím o jedinou „žlutou“ plnokvětou formu. Někdy, zvláště po přesazení, se mohou kresby na plátcích v daném roce zbarvit do zelena, ale jak se trs etabluje, vrátí se jasně zlatožlutá barva.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z4 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 10 - 15 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy čistě bílé se žlutými skvrnami.

Doba kvetení: únor až březen

Listy sivozelené.

Habitus trsovitý

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: plíseň šedá

Potenciální škůdci: cibulovka narcisová, slimáci

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Sběratelské rostliny
Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>