Galanthus plicatus Diggory

Galanthus plicatus 'Diggory'

sněženka 'Diggory'

Galanthus plicatus pochází z Krymu (někteří autoři uvádí i západní oblast Ruska a východní Rumunsko). Přirozeně roste v křovinách a světlých lesích. Traduje se, že během války v 50. letech 19. stol. na Krymu byli britští vojáci touto cibulovinou, která pokrývala bitevní pole tak okouzleni, že ji dovezli do Británie, kde se ochotně začala křížit s domácí Galanthus nivalis.

Galanthus plicatus je obecně větší než naše domácí Galanthus nivalis a také má širší listy, které navíc mají charakteristicky složené (ohnuté) okraje po celé délce. Díky tomu také tato sněženka získala své druhové jméno plicatus, které znamená "plisovaný". Listy jsou sivě zelené. Čistě bílé květy mají na vnitřních okvětních plátcích zelenou kresbu.

Této sněžence nejvíce vyhovuje bloudivý stín opadavých stromů, které v létě poskytují kýžené přistínění. Půdu preferuje svěží až vlhčí, humózní, avšak dobře propustnou. Půda by neměla přes léto vyschnout.

'Diggory' je zvláštní, sběratelský kultivar, který je málokde na prodej. Vnější okvětní plátky jsou široké a jemně hustě zvrásněné. Květy se s postupem rozkvétání zvětšují jako nafukující se balón. U báze jsou plátky úzké, což umožňuje vidět zeleně zbarvené části vnitřních okvětních plátků. Objeven v roce 1993 Rosie Steelovou v hrabství Norfolk, Velká Británie a pojmenován po jejím synovi.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, G3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: plíseň šedá

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 15 - 20 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy čistě bílé se zelenou kresbou na vnitřních okvětních plátcích.

Doba kvetení: únor až březen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Sběratelské rostliny