Galanthus plicatus E. A. Bowles

Galanthus plicatus 'E.A.Bowles'

sněženka 'E.A.Bowles'

Galanthus plicatus pochází z Krymu (někteří autoři uvádí i západní oblast Ruska a východní Rumunsko). Přirozeně roste v křovinách a světlých lesích. Traduje se, že během války v 50. letech 19. stol. na Krymu byli britští vojáci touto cibulovinou, která pokrývala bitevní pole tak okouzleni, že ji dovezli do Británie, kde se ochotně začala křížit s domácí Galanthus nivalis.

Galanthus plicatus je obecně větší než naše domácí Galanthus nivalis a také má širší listy, které navíc mají charakteristicky složené (ohnuté) okraje po celé délce. Díky tomu také tato sněženka získala své druhové jméno plicatus, které znamená "plisovaný". Listy jsou sivě zelené. Čistě bílé květy mají na vnitřních okvětních plátcích zelenou kresbu.

Této sněžence nejvíce vyhovuje bloudivý stín opadavých stromů, které v létě poskytují kýžené přistínění. Půdu preferuje svěží až vlhčí, humózní, avšak dobře propustnou. Půda by neměla přes léto vyschnout.

'E.A.Bowles' patří do skupiny kultivarů Poculiformis Group. Všech šest okvětních plátků je stejně dlouhých, čistě bílých bez zelených znaků a miskovitě prohnutých, takže tvoří velký, jakoby nafouknutý, květ. Kultivar byl objeven v roce 2002 v zahradách panství Myddelton House, někdejšího sídla zahradníka E. A Bowlese. Jako významný objev byl předán šlechtiteli a specialistovi na sněženky Joe Sharmanovi ze školky Monksilver Nursery pro kultivaci a propagaci. V roce 2011 byla jen jediná cibulka tohoto kultivaru vydražena za £357.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, G3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: plíseň šedá

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 15 - 20 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: únor až březen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Podrostové výsadby
  • Sběratelské rostliny