Galanthus plicatus Wendy's Gold

Galanthus plicatus 'Wendy's Gold'

sněženka 'Wendy's Gold'

Galanthus plicatus pochází z Krymu (někteří autoři uvádí i západní oblast Ruska a východní Rumunsko). Přirozeně roste v křovinách a světlých lesích. Traduje se, že během války v 50. letech 19. stol. na Krymu byli britští vojáci touto cibulovinou, která pokrývala bitevní pole tak okouzleni, že ji dovezli do Británie, kde se ochotně začala křížit s domácí Galanthus nivalis.

Galanthus plicatus je obecně větší než naše domácí Galanthus nivalis a také má širší listy, které navíc mají charakteristicky složené (ohnuté) okraje po celé délce. Díky tomu také tato sněženka získala své druhové jméno plicatus, které znamená "plisovaný". Listy jsou sivě zelené. Čistě bílé květy mají na vnitřních okvětních plátcích zelenou kresbu.

Této sněžence nejvíce vyhovuje bloudivý stín opadavých stromů, které v létě poskytují kýžené přistínění. Půdu preferuje svěží až vlhčí, humózní, avšak dobře propustnou. Půda by neměla přes léto vyschnout.

'Wendy's Gold' patří mezi tzv. žluté sněženky. Čistě bílé květy mají totiž žlutou kresbu na vnitřních okvětních plátcích a výrazně zlatožlutý semeník. Zbarvení ovšem může varírovat od limetkově zelené (obvykle po přesazení) až po zlatou (vyspělejší trsy). Stejně tak listy mohou mít nádech do limetkově žlutozelené. Na rozdíl od většiny "žlutých" sněženek, 'Wendy's Gold' není tak náročná na stanovištní podmínky a tvoří (sice pomalu) kompaktní trsy. Kultivar byl objeven v roce 1973.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, G3, GR2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: plíseň šedá

Potenciální škůdci: cibulovka hlízová, cibulovka narcisová, cibulovka zhoubná

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 15 - 20 cm

Šířka: 10 - 15 cm

Květy čistě bílé se žlutou kresbou na vnitřních okvětních plátcích a žlutými semeníky.

Doba kvetení: únor až březen

Listy sivě zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Okraj keřových výsadeb
  • Podrostové výsadby
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>