Galanthus woronowii

sněženka Woronova

Galanthus woronowii pochází z oblasti Kavkazu. Areál rozšíření sahá od severovýchodního Turecka po Gruzii a jih Ruska, především kolem východního pobřeží Černého moře. Roste zde na okrajích opadavých i smíšených lesů, na březích řek, v roklích a na kamenitých stráních, zejména vápenitých. Sněženka byla pojmenována po ruském botanikovi a sběrateli rostlin, Georgu Woronowovi.

Galanthus woronowii se od naší domácí Galanthus nivalis odlišuje především širšími, svěže zelenými, lesklými listy, které jsou na koncích ohnuté. Květy se objevují od konce února do dubna. Jsou čistě bílé a na vnitřních plátcích mají spojitou zelenou skvrnu. Květy vyrůstají na stoncích pod zvláštním úhlem, neotevírají se nahoru ani nevisí dolů, jakoby vlály ve větru.

Vyžaduje vlhčí, ne však zamokřenou půdu s vysokým obsahem humusu. Půda ani v létě nesmí vyschnout. Nejlépe se jí daří v polostínu a v létě snese i stinnější stanoviště, zejména pod opadavými stromy. Při pěstování v trávníku se důrazně doporučuje nesekat, dokud listy nezežloutnou a nezatáhnou. V opačném případě nemá rostlina šanci načerpat fotosyntézou dostatek energie, kterou ukládá do cibule na příští rok.

Nároky na pěstování

Polostín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: GR2, G2, GR3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: plíseň šedá

Potenciální škůdci: hraboši, myši

Charakteristika

Kategorie: Cibuloviny

Výška: 10 - 15 cm

Šířka: 5 - 10 cm

Květy čistě bílé se zelenou skvrnou.

Doba kvetení: březen až duben

Listy leskle svěže zelené.

Habitus trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Ke zplanění
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>