Galium odoratum

Galium odoratum

svízel vonný

Galium odoratum je domácí trvalkou v celé Evropě, na jihu poněkud vzácnější, dále se izolovaně vyskytuje v Malé a Střední Asii, na Kavkaze a v Japonsku. Nejčastěji ji lze nalézt v listnatých lesích s půdou bohatou na živiny a organickou složku nebo v křovinách.

Drobná trvalka dosahující výšky maximálně do 40 cm vytváří na vhodných stanovištích rozsáhlé kolonie díky krátkým plazivým oddenkům. Na přímých nevětvených lodyhách vyrůstají v přeslenech eliptické, špičaté, drsné listy. Na koncích lodyh vykvétají od května do června drobné (jen 6 až 7 mm široké), čistě bílé květy. Květy voní po kumarinu. Díky vysokému obsahu účinných látek se už od pradávna používala mařinka vonná jako léčivá rostlina zejména pro své uklidňují a močopudné účinky, při střevních potížích či proti ledvinovým kamenům. Němci ji přidávají do májového vína, Francouzi pak do šampaňského a Švýcaři do koňaku kvůli jejímu aroma. Může mít však vedlejší účinky, zejména bolesti hlavy.

Galium odoratum preferuje polostinná až stinná stanoviště s kyprou, humózní, výživnou a lehce vlhkou půdou. V příznivých podmínkách vytváří hustý půdní pokryv. Výborně se hodí do stinných, vlhčích partií pod stromy a dobře se kombinuje s cibulovinami, jejichž zatahující listy skryje svým čerstvým porostem.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: G2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Hajničky, Trvalky

Výška: 20 - 40 cm

Šířka: 50 - 120 cm

Květy čistě bílé.

Doba kvetení: květen až červen

Listy svěže zelené.

Habitus půdopokryvný, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Podrostové výsadby
  • Přírodní zahrada
  • Půdopokryvné trvalky
  • Venkovská zahrada
  • Vonné trvalky