Geranium Mavis Simpson

Geranium 'Mavis Simpson'

kakost 'Mavis Simpson'

Geranium 'Mavis Simpson' je zahradní kříženec mezi Geranium × oxonianum a novozélandským Geranium traversii var. elegans, po kterém zdědil lehkou náchylnost k mrazům. V minulosti byl 'Mavis Simpson' považován za kultivar Geranium riversleaianum. Náhodný semenáček byl objeven v roce 1982 ve skalce v londýnské botanické zahradě Kew a pojmenován po jedné z tamních zahradnic.

Geranium 'Mavis Simpson' vyniká svou dlouhou dobou kvetení, kvete od června nepřetržitě téměř 3 měsíce. Vytváří rozvolněné trsy poléhavých i šplhajících stonků (když je jim poskytnuta opora), funguje efektivně také jako půdokryvná trvalka, jelikož trsy mohou v průměru měřit až jeden metr. Listy jsou v mírných klimatech stálezelené a díky jemným chloupkům mají jakýsi stříbřitý až šedivý přeliv.V průběhu léta produkuje velké množství menších, světle růžových květů s lehce světlejším až bílým středem a sytěji růžovými žilkami, které však nekontrastují tak výrazně jako u jiných kultivarů.

Geranium 'Mavis Simpson' nejlépe prosperuje v dobře propustné půdě na plném slunci nebo v polostínu, snese i sušší půdy. Některé zdroje uvádí časté ztráty přes zimu (i v mírných zimách), které mohou být způsobeny spíše vlhkem v kombinaci s houbovými chorobami než mrazem. Kultivar 'Mavis Simpson' je mrazuvzdornější než velmi příbuzný 'Russell Prichard'. Hodí se na okraj trvalkového záhonu, kde rychle vytvoří hustý zápoj nebo jako podsadba růží a keřů s holými bázemi. Není však příliš agresivní jako jeho rodič Geranium × oxonianum, který často utlačuje okolní trvalky.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda a suchá až svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR1, B1, B2, FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z6 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: plíseň šedá, padlí

Potenciální škůdci: klopušky, lalokonosec rýhovaný, pilatky

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 15 - 25 cm

Šířka: 40 - 90 cm

Květy stříbřitě růžové.

Doba kvetení: červen až září

Listy zelené se šedivým nádechem.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, půdopokryvný

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Okraj keřových výsadeb
  • Perenové rabato
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>