Geranium 'Nimbus'

kakost 'Nimbus'

čeleď: Geraniaceae

Geranium 'Nimbus' je zahradní kříženec Geranium clarkei 'Kashmir Purple' a Geranium collinum, který byl nalezen ve výzkumném areálu Botanické zahrady University v Cambridge v roce 1978. Na trh však byl uveden až v roce 1990 školkou Axletree Nursery.

'Nimbus' je extrémně vitální, bujně kvetoucí kultivar s velmi dlouhou dobou kvetení. Trsy běžně dosahují výšky 70 cm, v ideálních podmínkách až jednoho metru. Do šířky se mnohdy rozrůstají i přes jeden metr. Kompaktní polštářovitý porost však i přesto působí velmi elegantně a lehce díky jemným, úzce vykrajovaným listům, které jsou po vyrašení a v průběhu jara světle zelené s nádechem do žluta.

Relativně velké květy (až 2,5 cm široké) mají levandulově modré okvětní plátky daleko od sebe, dotýkající se jen na bázi, což květu dává hvězdicovitý tvar. Modrofialové květy mají výraznější, purpurové žilky a malý, bělavý střed. Kvete od června do poloviny léta a pak sporadicky až do zámrazu, zejména v oblastech s chladnějších létem.

Kultivar 'Nimbus' lze použít jako podsadbu růží, kde skryje holé přízemní stonky či v doprovodu s jiným keřem, který může sloužit jako opora pro částečně „šplhající“ stonky kakostu. Nejlépe poroste v běžné zahradní zemině, která není příliš vysýchavá či zamokřená. Přestože se tomuto kultivaru výborně daří na slunci, může profitovat z lehkého přistínění kořenového systému vyššími trvalkami či keři. Úspěšně poroste i v lehkém polostínu.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 70 - 90 cm

Šířka: 70 - 180 cm

Květy purpurově fialové s tmavými žilkami a malým bělavým středem.

Doba kvetení: červen až srpen

Listy světle zelné.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: klopušky, lalokonosec rýhovaný, pilatky

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Atraktivní pro hmyz
  • Dobrá textura, forma
  • Ke zplanění
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem
  • Perenové rabato
  • Venkovská zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>