Geranium pratense Plenum Violaceum

Geranium pratense 'Plenum Violaceum'

kakost luční 'Plenum Violaceum'

Geranium pratense je náš domácí kakost, který zaujímá velký areál rozšíření od téměř celé Evropy až po střední Asii a západní Čínu. Nejčastěji roste na vlhčích loukách, podél potoků či v travnatých příkopech, velmi často na vápenatých půdách.

Z masitého, trsovitého kořenového systému vyrůstá vysoký trs dosahující až 75 cm (ve vhodných podmínkách až přes metr). Sytě zelené listy jsou hluboce vykrajované téměř až k bázi do sedmi až devíti laloků, které jsou dále hluboce laločnaté a laloky hrubě zubaté. V červnu až červenci vykvétají na bohatě větvených lodyhách poměrně velké květy v modro-fialových či bílých odstínech s tmavě růžovou žilnatinou.

Nejlépe se kakostu lučnímu daří v lehce vlhké až svěží, nevysýchající půdě na plném slunci či v mírném polostínu v porostu podél keřových skupin. Velmi intenzivně se přesévá, což může být žádoucí v přírodních zahradách a květnatých loukách, avšak většina kultivarů nevzchází pravá ze semen. Pro udržení pravosti kultivarové formy se vyplatí nenechat kakosty dozrát a seříznout je téměř k zemi hned po odkvětu. Trs velmi rychle obrazí a při vydatné zálivce nasadí ještě druhou vlnu květů brzy na podzim.

'Plenum Violaceum' je velmi stará forma kakostu lučního, která byla nalezena dámou Charlotte Murrayovou (1754-1808) ve Skotsku. V kultuře existovala pod několika názvy - 'Purpureum Plenum' či jako var. flore-pleno, dnes se ustálil kultivarový název 'Plenum Violaceum'. Dosahuje výšky mnohdy až 90 cm a rovněž do šířky se rozrůstá úctyhodně. Produkuje záplavy poměrně malých, plných květů tvořených do růžice úhledně uspořádanými, purpurově modrými okvětními plátky, které jsou na bázi červenopurpurové. Kvete v červnu až červenci, ale při důsledném odstraňování odkvetlých květů lze snadno dosáhnout opakovaného kvetení koncem léta. Kvete později než podobný kultivar 'Plenum Caeruleum'.

Nároky na pěstování

Slunce

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: padlí

Potenciální škůdci: klopušky, lalokonosec rýhovaný, pilatky

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 60 - 90 cm

Šířka: 50 - 70 cm

Květy sytě purpurově modré.

Doba kvetení: červen až červenec

Listy svěže zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Atraktivní pro hmyz
  • Okraj keřových výsadeb
  • Venkovská zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>