Geranium x oxonianum f. thurstonianum Southcombe Star

Geranium × oxonianumf. thurstonianum 'Southcombe Star'

kakost oxfordskýf. thurstonianum 'Southcombe Star'

Geranium × oxonianum je fertilním křížencem pyrenejského druhu Geranium endressii a jihoevropského Geranium versicolor. Všechny variety Geranium × oxonianum jsou velmi dobré zahradní trvalky vytvářející zapojený, půdopokryvný trs, který potlačuje zaplevelení. Velmi dlouho kvete (květen až červenec), průběžně nasazuje nové květy a po seříznutí (po odkvětu) obvykle v září remontuje. Díky drobným (okolo 2 cm) květům a nenáročnosti na údržbu se hodí pro přírodě blízké výsadby. Zazáří však i jako obruba trvalkových záhonů či doprovod vodních ploch.

Geranium × oxonianum ocení bloudivý polostín, některé kultivary mohou tolerovat i slunnou polohu (u jiných dochází z popálení listů). Kultivary převážně vyžadují vlhkou, avšak dobře propustnou, na organickou hmotu bohatou půdu.

forma thurstonianum je velmi proměnlivá forma Geranium × oxonianum, která se vyznačuje výrazně úzkými (jen 3 až 6 mm) okvětními plátky. Tyčinky se u některých jedinců mohou ojediněle měnit v okvětní plátky a vytvářet tak plný květ. Plátky jsou sytě růžové až purpurové s tmavou žilnatinou. Forma thurstonianum se může vyskytnout spontánně všude, kde jsou pěstováni oba rodiče či jako semenáček Geranium × oxonianum. Je známá již od roku 1915. Má dlouhou dobu kvetení, ale jedná se spíše o zvláštní druh než esteticky cenný.

'Southcombe Star' je bujný kultivar dorůstající výšky pouze okolo 50 cm. Květy jsou malé, karmínově červené s užšími okvětními plátky a purpurovou žilnatinou. Kvete velmi brzy. Kultivar byl introdukován Trevorem Woodem ze Southcombe Garden Plants v Anglii.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: FR2, GR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: askomycety, padlí, rzi

Potenciální škůdci: klopušky, lalokonosec rýhovaný, mandelinky, pilatky, slimáci, šneci

Charakteristika

Kategorie: Trvalky

Výška: 45 - 55 cm

Šířka: 45 - 60 cm

Květy karmínově růžové s purpurovým žilkováním.

Doba kvetení: červen až srpen

Listy svěže zelené.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, výběžkatý/odnožující

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • Ke zplanění
  • Perenové rabato
  • Přírodní zahrada
Trvalka sezóny

Ocenění Trvalka sezóny

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>