Geum Mrs J Bradshaw

Geum 'Mrs J. Bradshaw'

kuklík 'Mrs J. Bradshaw'

Jedním z rodičů hybridu 'Mrs J. Bradshaw' je Geum chiloense, které pochází z Chile, z ostrova Chiloé a z okolí města Concepción, kde obvykle roste na vlhkých místech a podél horských potoků. Vytváří trsy sytě tmavě zelených, hrubých, vrásčitých listů. Stonky nesoucí oranžové až červenavé květy zde obvykle dosahují výšky okolo 45 cm. Květy vyrůstají na dlouhých rozvětvených stoncích, které jsou řídce olistěné. Od Geum coccineum se liší svými vyššími a více větvenými stonky. Také listy mají koncový lístek zhruba stejně velký jako ostatní lístky na rozdíl od Geum coccineum, které má koncový lístek ledvinovitého tvaru výrazně větší. Do evropské zahradnické kultury byl introdukován v roce 1921 a stal se rodičem četné řady hybridů. Ačkoli se v jedná spíše o krátkověkou trvalku, lze úspěšně jednou za 3 až 4 roky rozdělit trsy a takto trvalku zmladit. Mrazuvzdornost je uváděna do -20°C.

Geum chiloense je poměrně nenáročná trvalka, vděčná za plné slunce a dobře propustnou živnou půdu. Ve vlhčích půdách a hustých trvalkových zápojích může trpět padlím, plísněmi či kořenovou hnilobou. Láká hmyz, zejména motýly, je vhodná k řezu a dobře se jí daří i v nádobách.

'Mrs J. Bradshaw' produkuje velké množství zářivě červených, poloplných květů s lehce zvlněnými okraji okvětních plátků od června do srpna. Velmi nápadné květy měří v průměru až 4,5 cm. Celkově kultivar dosahuje výšky okolo 60 cm. Vzchází relativně pravý (podobný mateřskému kultivaru) ze semen.

Nároky na pěstování

Slunce až polostín

Půda svěží, čerstvá

Stanovištní okruhy: B2, FR2

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Potenciální choroby: kořenová hniloba, padlí, plíseň šedá, plísně, rzi

Potenciální škůdci: lalokonosec rýhovaný, larvy minující na listech, mšice

Charakteristika

Kategorie: Krátkověké trvalky, Trvalky

Výška: 60 - 70 cm

Šířka: 40 - 50 cm

Květy sytě šarlatově červené.

Doba kvetení: červen až srpen

Listy svěže zelené.

Habitus keříčkovitý, trsovitý, vzdušný /rozevlátý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní pro hmyz
  • K řezu do vázy
  • Moderní design
  • Perenové rabato
  • Prérijní výsadby
  • Venkovská zahrada
Award of Garden Merit

Ocenění Award of Garden Merit

Více >>

Dobré pro opylovače

RHS Good for pollinators (Dobré pro opylovače)

Více >>