Hakonechloa marca Albostriata

Hakonechloa macra 'Albostriata'

hakonechloa, rákosník japonský 'Albostriata'

Hakonechloa macra je endemitem jihovýchodní části ostrova Honshu v Japonsku, kde roste ve vlhkých štěrbinách a spárách skal. Obloukovitě převisající, úzké, dlouhé listy vytváří úhledný, hustý, kopečkovitý trs, jehož průměr může v dospělosti dosáhnout až 60 cm. Dlouze řapíkaté, jasně zelené, necelý centimetr široké listy se na podzim barví do bronzovočervena. Od srpna nesou dlouhé, tenké, obloukovitě přepadající stonky nenápadné, rozvolněné klásky béžové až mahagonové barvy.

Hakonechloa macra asi nejvíce ocení chladnější polostín. Různé zdroje uvádí slunnou i stinnou polohu, ve skutečnosti více záleží na kombinaci teploty, vlhkosti a oslunění. V klimatech s horkým létem, jako například v našich podmínkách, vyhovuje této travině spíše stinná poloha, kde bude mít dostatek potřebné vláhy přes léto. V oblastech s mírnými teplotami a dostatkem srážek po celý rok (např. Anglie) snese i slunnou polohu. Příliš stinná poloha však může mít u některých panašovaných kultivarů za následek neúplné vybarvení kresby listů. Daří se jí i pod ořechem (Junglans regia), kde prospívá jen málo druhů.

Hakonechloa macra roste poměrně pomalu a trvá delší dobu než se vyvinou bohaté trsy, zato je však dlouhověká. Vyžaduje vlhkou, avšak propustnou půdu - dostatek vláhy je kritický zejména v létě, naopak v zimě vlhkost nesnáší příliš dobře. Proto je lepší ji nezakrývat (je plně mrazuvzdorná), aby neuhnila.

'Albostriata' má zelené listy s různě širokými krémově žlutými pruhy. Dosahuje kompaktní výšky okolo 30 cm. Toleruje více slunce než žlutolisté kultivary.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR2, GR3, SF2, SF3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trávy, Trvalky

Výška: 25 - 30 cm

Šířka: 40 - 60 cm

Květy nenápadné, béžové.

Doba kvetení: srpen

Listy zelené s krémově žlutými pruhy.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy, trsovitý

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Dobrá textura, forma
  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem