Hakonechloa macra 'Naomi'

hakonechloa, rákosník japonský 'Naomi'

čeleď: Poaceae

Hakonechloa macra je endemitem jihovýchodní části ostrova Honshu v Japonsku, kde roste ve vlhkých štěrbinách a spárách skal. Obloukovitě převisající, úzké, dlouhé listy vytváří úhledný, hustý, kopečkovitý trs, jehož průměr může v dospělosti dosáhnout až 60 cm. Dlouze řapíkaté, jasně zelené, necelý centimetr široké listy se na podzim barví do bronzovočervena. Od srpna nesou dlouhé, tenké, obloukovitě přepadající stonky nenápadné, rozvolněné klásky béžové až mahagonové barvy.

Hakonechloa macra asi nejvíce ocení chladnější polostín. Různé zdroje uvádí slunnou i stinnou polohu, ve skutečnosti více záleží na kombinaci teploty, vlhkosti a oslunění. V klimatech s horkým létem, jako například v našich podmínkách, vyhovuje této travině spíše stinná poloha, kde bude mít dostatek potřebné vláhy přes léto. V oblastech s mírnými teplotami a dostatkem srážek po celý rok (např. Anglie) snese i slunnou polohu. Příliš stinná poloha však může mít u některých panašovaných kultivarů za následek neúplné vybarvení kresby listů. Daří se jí i pod ořechem (Junglans regia), kde prospívá jen málo druhů.

Hakonechloa macra roste poměrně pomalu a trvá delší dobu než se vyvinou bohaté trsy, zato je však dlouhověká. Vyžaduje vlhkou, avšak propustnou půdu – dostatek vláhy je kritický zejména v létě, naopak v zimě vlhkost nesnáší příliš dobře. Proto je lepší ji nezakrývat (je plně mrazuvzdorná), aby neuhnila.

'Naomi' má listy pruhované žlutě a krémově s občasným širším zeleným pruhem. V průběhu léta vypadá hodně podobně jako kultivar 'Aureola'. Avšak na podzim se zbarvuje do vínova až purpurova, přičemž krémové pruhy si ponechávají svoji barvu. Trsy dosahují průměrné výšky okolo 335 cm. Kultivar byl objevený náhodou v testovací zahradě ve Francii.

Nároky na pěstování

Polostín až stín

Půda svěží, čerstvá až vlhká

Stanovištní okruhy: FR2, FR3, GR2, GR3, SF2, SF3

Mrazuvzdornost USDA:
Z5 a vyšší

Charakteristika

Kategorie: Dlouhověké trvalky, Trávy, Trvalky

Výška: 30 - 35 cm

Šířka: 30 - 40 cm

Květy nenápadné, béžové.

Doba kvetení: srpen

Listy zelené s krémově žlutým pruhováním.

Habitus polštářovitý/větší rozvolněnější trsy

Choroby a škůdci

Žádné závažné choroby.

Žádní závažní škůdci.

Uplatnění trvalky a její ocenění

  • Atraktivní podzimní zbarvení
  • Dobrá textura, forma
  • Moderní design
  • Okraj keřových výsadeb
  • Okrasné listem